Prema njegovim rečima, britanski vojnici su prisutni u Ukrajini i zvanično je potvrđeno prisustvo specijalnih snaga, instruktora koji su, na primer, obučavali ukrajinske vojne lekare.
„Znamo da ovi instruktori, pored toga, obučavaju snage za specijalne operacije i čitav niz drugih jedinica. Takođe, sasvim je jasno da lansiranje dalekometnih raketa ‘storm šedou’ obavezno zahtevaju učešće stručnjaka, a u toj ulozi se mogu naći samo Britanci, jer je to veoma složena tehnika i nemoguće je zamisliti da njome mogu da upravljaju ukrajinski vojnici. Ili treba da prođu veoma dugu specijalnu pripremu, što je nerealno“, istakao je ambasador.
Kelin je dodao da se zato precizno može reći da je London duboko uvučen u sukob u Ukrajini, čak i dublje, nego ostale članice NATO.
Govoreći o perspektivi masovnog slanja britanskih snaga u Ukrajinu, ruski ambasador je izjavio da ne vidi mogućnost realizacije ovakvog scenarija.
„Što se tiče raspoređivanja snaga širokog formata, zvaničnici su više puta ponovili da takvih planova nema. Generalno, ovakvi planovi koji možda nisu izvesni ili ih izmišljaju novinari – da London namerava da rasporedi diviziju ili korpus u Ukrajini – neće dobiti konsenzus NATO-a u celini“, rekao je Kelin.
Kelin je primetio da ovakve nesuglasice ne izazivaju čuđenje i istakao da Evropa počinje da traži način korigovanja svoje politike, koju je nazvao pogrešnom.
„Lideri nekih zemalja pokušavaju da povremeno budu militantniji od drugih. Pre nekog vremena time se odlikovao bivši premijer Velike Britanije Boris DŽonson, a sada je tu ulogu preuzeo francuski predsednik Emanuel Makron“, ocenio je ambasador.
Podsetimo, francuski predsednik Emanuel Makron je nedavno rekao da zapadni lideri nisu isključili mogućnost slanja vojnika u Ukrajinu.
AMERIKA U VELIKOM PROBLEMU: Bajdena više ne spasava ni veliki telesufler sa velikim slovima
Izvor: Sputnikportal.rs