Uprkos tome, na istom samitu, grupa je demonstrirala jedinstvo – što je retkost – i jednoglasno pozvala na prekid vatre u Pojasu Gaze.
Kritike lidera bloka na račun najvišeg diplomate su prilično neuobičajene, budući da je Boreljova uloga da predstavlja Evropsku uniju kada su u pitanju spoljna i bezbednosna pitanja. Jedan od zvaničnika je rekao da je svađa bila „direktna” i da se dogodila pred drugim evropskim liderima.
„Ne govorite u ime Nemačke i Austrije o Gazi!”, poručili su, navodno, Šolc i Nehamer Borelju.
Lideri EU ponovo će se sastati ove sedmice kako bi razgovarali o spoljnoj politici bloka, nekoliko dana nakon napada Irana na Izrael.
U međuvremenu, u izraelskoj vojnoj operaciji u Pojasu Gaze od početka oktobra ubijeno je više od 33.000 Palestinaca, kažu palestinski izvori.
Nemačka je ove nedelje demantovala optužbe Nikaragve pred najvišim sudom UN da podržava genocid u Gazi prodajom izraelskog oružja. Nemačka je jedan od najvećih dobavljača oružja u Izraelu.
Mesecima nakon oktobarskog napada, 27 lidera EU su podeljeni o pitanju rata u Pojasu Gaze. Austrija i Nemačka, zajedno sa Mađarskom i Češkom, podržavaju Izrael. Španija – iz koje dolazi Borelj – Irska i Belgija su kritičnije prema Tel Avivu.
Sastanak evropskih lidera u martu bio je prvi put da se EU saglasila da pozove na prekid vatre usred sve glasnijih upozorenja na humanitarnu katastrofu i glad u Gazi, prenosi RT Balkan.
Pročitajte OVDE šta Dugin kaže o mogućim predstojećim događajima na svetskoj političkoj sceni
Izvor: Politika / RT Balkan