Kineski lider će doći u Beograd oko 7. maja, saznao je „Blumberg” od anonimnih izvora.
Tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine, američki projektili su ubili tri kineska novinara u napadu koji je Bela kuća kasnije nazvala „greškom”.
Portal ocenjuje da je upravo bombardovanje Beograda zbližilo Rusiju i Kinu i stvorilo partnerstvo koje je od tada ojačalo i brine Zapad.
Posetom evropskoj državi koja nije uvela zapadne sankcije Moskvi, Si će „jasno staviti do znanja da će Kina stati uz Rusiju i produbiti svoje partnerstvo”, rekao je za „Blumberg” Nil Tomas, saradnik za kinesku politiku u Centru za politiku azijskog društva „Čajna analisis”.
Zamenik kineskog ambasadora u Ujedinjenim nacijama Geng Šuang nedavno je na sastanku SB UN podsetio na napad NATO-a na ambasadu Kine u Beogradu, nazvavši ga „strašnim kršenjem suvereniteta Kine”.
Kako podseća agencija, nakon bombardovanja hiljade demonstranata širom Kine okupilo se oko ambasada i konzulata država članica NATO-a, a pojedinci su nosili zapaljene američke zastave. Mnogi Kinezi smatraju da je napad bio nameran.
Podsetimo, 7. maja 1999. tokom bombardovanja, među mnogim objektima širom Srbije, meta je bila i kineska ambasada, na koju je američki bombarder ispalio tri projektila. Nastradalo je troje kineskih novinara, a ranjeno dvadesetoro ljudi.
Na mestu bombardovanja postavljena je spomen-ploča simbol prijateljstva dva naroda, a u obnovljenoj zgradi otvoren je Kulturni centar Kine, prenosi RT Balkan.
Pročitajte OVDE šta traži pokret “Mi – Snaga naroda”
Izvor: Politika / RT Balkan