Najnovije

VUČIĆ PONOVO PREGOVARA SA LAŽNOM DRŽAVOM Danas nova runda dijaloga Beograda i Prištine

Za briselski sto, u trenucima kada u svetu gori na više žarišta i dok se menja geopolitička slika sveta, danas će prvi put od 14. septembra prošle godine, u okviru dijaloga Beograda i Prištine, sesti predsednik Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti.

Posrednik Evropske unije Miroslav Lajčak pokušaće da približi stavove dveju strana, ali su mala očekivanja. Priština ne želi da formira Zajednicu srpskih opština, iako je to dogovoreno Briselskim sporazumima iz 2013. I 2015. godine. U međuvremenu su zabranili ulazak srpske robe, ukidaju dinar, obračunavaju se sa Srbima koji žele da se vrate na KiM, optužuju ih za izmišljene zločine... Brisel uglavnom žmuri na Kurtijeve "ispade", a čak je i nagrađen dobijanjem vizne liberalizacije i dolaskom na korak od Saveta Evrope.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je Beograd uvek za dijalog, ali da druga strana nije za kompromis: 

- Mi ćemo se ponašati konstruktivno, truditi se da uradimo sve što možemo da dijalogom rešavamo probleme. Ne verujem u volju druge strane da učestvuje u stvaranju ZSO, plašim se njihovih provokacija, ali držaćemo se čvrsto i ozbiljno.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đozep Borelj izjavio je da "ulaže napore da dijalog Srbije i Kosova dovede do operativnog rešenja" za primenu Ohridskog sporazuma. On je rekao da je to sad ključno, zato što članice EU razmatraju njegov predlog o bar postepenom ukidanju sankcija tzv. Kosovu. Ove "kazne", koje su Prištini formalno uvedene zbog eskalacije sukoba na severu KiM i napada na Srbe inače se nisu ni primenjivale. 

Specijalni izaslanik Lajčak je rekao da je Zajedinica srpskih opština dogovorena mnogo pre njegovog vremena i sporazuma u Ohridu, i da je ona ključna za normalizaciju odnosa. Kako je rekao, formiranje ZSO je navedeno i u Briselskom sporazumu iz 2013. i 2015. godine:

- Taj sporazum ratifikovala je skupština Kosova i 2015. godine je dogovoreno da to treba da bude formirano.

Prema njegovim rečima, trebalo bi da postoji nacrt statuta ZSO o kojem će se dogovarati u okviru dijaloga i da njega treba da oceni Ustavni sud tzv. Kosova.

-Pošto dve strane nisu mogle da se dogovore oko statuta ZSO pravni i eksperti za zaštitu prava manjina iz Saveta Evrope, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Francuske i Italije napravili su nacrt. Taj statut je baziran na onome što je prvenstveno dogovoreno, poštujući pravosuđe Kosova i poštujući crvene linije koje su obe strane prezentovale tokom dijaloga - kazao je Lajčak, i dodao da je taj dokument predstavljen i u Beogradu i u Prištini 21. oktobra i da su i Vučić i Kurti pozvani u Brisel da razgovaraju o tom dokumentu.

Izvor: Novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Šta je to malincizam

Zašto Srbi žele u EU? Oni će vam reći da veruju da će tako bolje da žive, jer će se naći u ...

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA