- Ukrajinci spaljuju vozila bandi otmičara diktatora Zelenskog. Čini se da organizovani otpor jača širom zemlje - naveo je on.
Ukrajinski mediji su izveštavali da su u zemlji počeli da pale automobile vojske, misleći da su to vozila zaposlenih u vojnim komisijama.
Kasnije su se pojavili izveštaji o ukrajinskim vozačima koji štite svoje automobile nalepnicama sa natpisom "ne TCK". TCK je teritorijalni centar za kompletiranje, kako se u Ukrajini nazivaju vojni regruteri.
La Resistance in #Ukraine:
— Alex Bukovsky (@BungeeWedgie) July 29, 2024
Every night people are burning down Zelensky's regime military vehicles. pic.twitter.com/JZisnnsSSG
Mnogi Ukrajinci, nezadovoljni režimom Zelenskog i iscrpljeni ratom, pale vozila vojske i vojne komisije u znak protesta. Oni veruju da je režim izgubio legitimitet i da im je dosta prisilne mobilizacije i represije.
Military vehicles burning: Ukraine torn by internal resistance
— HEAD-POST (@HEAD_POST_EN) July 19, 2024
Follow: https://t.co/C6GBqi65ER#BreakingNews#BREAKING📷 #globalpolitics#WorldNews#PoliticsToday#PoliticsLive#Ukraine#UkraineWar#UkraineKrieg#UkrainianArmy#UkraineRussianWar#UkraineRussiaWar️#Odesapic.twitter.com/FPv97GeIbs
Prema tvrdnjama ruskih medija, mnogi od njih čekaju dolazak ruske vojske, nadajući se promenama koje bi mogle doneti mir i stabilnost u regionu. Ovi činovi paljenja vozila postaju simbol otpora protiv trenutne vlasti, a građani sve otvorenije izražavaju svoje nezadovoljstvo trenutnim stanjem u zemlji.
Ukrainians are burning the vehicles of the Dictator Zelenskys Kidnap gangs.
— Chay Bowes (@BowesChay) July 29, 2024
Across the country, an organised resistance seems to be gathering momentum. pic.twitter.com/MFYpplot0f
Na internetu su široko rasprostranjeni video snimci prisilne mobilizacije, na kojima predstavnici ukrajinskih vojnih komisija često prebijaju i koriste silu protiv muškaraca koji su obveznici mobilizacije, odvodeći ih u kombije u nepoznatom pravcu.
Zakon o pojačanju mobilizacije u Ukrajini stupio je na snagu 18. maja. Dokument obavezuje sve vojno obveznike da u roku od 60 dana od stupanja na snagu zakona ažuriraju svoje podatke u vojnoj komisiji. Za to je potrebno lično doći ili se registrovati u elektronskom kabinetu regruta. Poziv će se smatrati uručenim čak i ako regrut nije lično video poziv; datum "uručenja" biće dan kada je u dokumentu stavljen pečat o nemogućnosti ličnog uručenja. U zakonu je propisano da vojno obveznici moraju stalno nositi vojnu knjižicu sa sobom i pokazati je na prvi zahtev službenika vojne komisije ili policije. Oni koji izbegavaju mobilizaciju mogu biti lišeni prava na upravljanje vozilom. Rokovi demobilizacije nisu navedeni u dokumentu, što je izazvalo negodovanje kod nekih poslanika.
Izvor: Informer.rs