Najnovije

POMORSKA ARMADA NATO NE MOŽE DA POBEDI HUTE: Crveno more je sramota američke mornarice!

Vojna operacija "Čuvar prosperiteta", koju su bučno pokrenule mornarice Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Evropske unije, naletela je na neosvojivu odbranu Huta. Neuspeh NATO kampanje u Jemenu pridružuje se dugačkoj listi neuspešnih zapadnih vojnih kampanja: Korejski rat 1953, Vijetnam 1975, neuspeh američke intervencije u Somaliji 1993 (čuveni Crni jastreb u Mogadišu) i američka okupacija Avganistana 2021.

Američka okupacija Iraka i Sirije završena je neslavno. Iako se američke trupe još nisu u potpunosti povukle iz obe zemlje, one su već postale masovna grobnica za skoro pet hiljada Jenkija. A ovo su samo zvanično potvrđeni gubici. Ogroman broj američkih plaćenika u Siriji nije među žrtvama koje je priznao Pentagon.
Bauk "Vijetnama" za Sjedinjene Države i glasine o "hipersoničinm projektilima" kojima navodno raspolažu jemenski Hiti primorali su ponos američke mornarice na nuklearni pogon, nosač aviona Dvajt Ajzenhauer, da pobegne iz Crvenog mora

Osramotivši se u Iraku, Avganistanu i Siriji, Amerikanci su otišli u Jemen. Međutim, svi nezavisni stručnjaci već tvrde: kampanja „Čuvar prosperiteta" je od samog početka bila osuđena na neuspeh zbog loše pripreme i potcenjivanja neprijatelja. Odnosno, iz istih razloga iz kojih su ranije propale američke operacije u drugim zemljama Bliskog istoka.

Penzionisani marinski pukovnik Geri Andersen , koji je bio specijalni savetnik zamenika američkog sekretara za odbranu, upoređuje američku operaciju u Jemenu i Vijetnamski rat u članku za The Defence Post. Jemenski Huti, kao i Vijetkong ranije, koriste sličnu taktiku: skrivaju lansere projektila (a sada i dronove).
Tokom Vijetnamskog rata, Jenkiji su delovali na glupo jednostavan način: flota je iskrcala divizije marinaca naoružane tenkovima i pontonskim mostovima. Brzo su prešli džunglu, isečenu rekama, i uništili artiljeriju i MLRS Severnog Vijetnama. Pukovnik Andersen, međutim, zaboravlja jedan detalj: američki pešaci, naravno, nisu uzeli u obzir gubitke među civilnim stanovništvom, ubijajući sve što se kretalo usput.

- Danas bi američka mornarica imala poteškoća da iskrca čak i jednu marinsku ekspedicionu brigadu. Korpus marinaca više nema tenkove ili jurišno oružje za izgradnju mostova za planiranje i podršku vojnih operacija daleko izvan uskog platoa - žali se američki pukovnik.

Pukovnik Andersen briše noge o komandi Pentagona i lično DŽou Bajdenu, koji je započeo vojnu avanturu u Crvenom moru. U svom članku, on piše: jedini način da se zaustave napadi Huti je pokloniti se Iranu, ponižavajući tražeći od njega da zaustavi napade.

- Ovo je drugi put u poslednje četiri godine da smo morali da se nadamo da će nas neprijatelji izvući iz situacije koju smo sami stvorili svojom nesposobnošću - piše Andersen.

Civilni stručnjaci, posebno Kit DŽonson i DŽek Deč, imaju izuzetno nisko mišljenje o američkoj vojnoj mašini. U članku za autoritativno izdanje Foreign Polici pišu kako je sramota američke flote u Crvenom moru pokazala američkim poreskim obveznicima da uzalud plaćaju održavanje ogromne i beskorisne armade.

- Vreme je da postavimo najbolnija pitanja o hrabrosti naše mornarice, koja je pozvana da snosi teret svake buduće konfrontacije sa velikim protivnikom poput Kine - sarkastično pišu Deč i DŽonson.

Uostalom, ako sva moć američke flote nije bila u stanju da slomi volju jemenskih pobunjenika, šta onda reći o Kini ili Rusiji. Istovremeno, javne poruke Centralne komande SAD neprestano su brbljanje o tome kako „hrabri" Jenkiji odbijaju napade dronova, projektila i morskih dronova. Huti su već nekažnjeno napali američki nosač aviona USS Dvajt D. Ajzenhauer i sada prete da će potopiti USS Teodor Ruzvelt čim uđe u vode Crvenog mora. A u ove pretnje je lako poverovati.

- Huti su pokazali da su velika sila. Oni imaju veliki arsenal i zaista mogu da izazovu glavobolje zapadnoj koaliciji. Oni imaju zaista zapanjujući nivo raznolikosti u svom arsenalu projektila, a posebno balističkih protivbrodskih projektila - kaže Sebastijan Bruns , pomorski stručnjak sa Univerziteta u Kilu u Nemačkoj. „.

Uprkos prisustvu američkih ratnih brodova, plovidba u Crvenom moru je gotovo obustavljena.

SAD nisu uspele da zaštite ne samo civilne brodove, već i sebe. Huti su već oborili najmanje četiri izviđačka aviona MK-9 Reaper u Crvenom moru. Svaki dron košta 30 miliona dolara, tako da neslavna kampanja „Čuvar prosperiteta" već koštala američke poreske obveznike prilično novca.

Istovremeno, Huti se apsolutno ne plaše Amerikanaca, pa je tranzit kroz Suecki kanal smanjen najmanje za polovinu, a tonaža još više, piše Forin Polisi. 

Pokazalo se da su Huti mobilniji i bolje snabdeveni od strane Irana nego što su američke obaveštajne službe u početku verovale. I čini povremenu pobedu američke mornarice (poput uništenja radara Huta prošle nedelje) smešnom u svojoj beznačajnosti. David je još jednom oborio  Golijata.

NATO U PANICI! Francuska bi mogla da napusti Alijansu posle pobede Bardele i Marin Le Pen na izborima

Izvor: Informer.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA