Prema nacrtu preloga zakona u Nemačkoj, u koji su imali uvid "Špigl" i RND, saveznoj kancelariji kriminalističke policije (BKA) uskoro bi moglo biti dozvoljeno da tajno ulazi i pretresa domove.
Prema ovom dokumentu, policija bi imala pravo i da instalira špijunski softver na računare ili pametne telefone osumnjičenih. Ova ovlašćenja bi se, kako se navodi, koristila samo u izuzetnim okolnostima.
Ministarstvo unutrašnjih poslova podržalo je ovaj predlog, tvrdeći da BKA ima centralnu ulogu u suprotstavljanju međunarodnim pretnjama terorizma. Portparol ministarstva je odbio da razgovara o detaljima predloga, koji je, prema njegovim rečima, još u ranoj fazi, ali je izjavio da bezbednosne agencije moraju imati ovlašćenja da se efikasno suprotstave ovim pretnjama.
Kritičari su izrazili zabrinutost da bi takve promene mogle da potkopaju vladavinu zakona, pošto je nepovredivost doma sadržana u članu 13 nemačkog ustava, osim ako ne postoji "neposredna pretnja" ili nalog tužilaštva, dok policija mora da obavesti osobu o konkretnim sumnjama i svrsi pretresa.
"Slobodna demokratska partija ne podržava 'Štazi 2.0'", rekao je poslanik Bundestaga Manuel Hoferlin, misleći na ozloglašenu službu državne bezbednosti Istočne Nemačke. Iako je priznao potrebu za "adekvatnim i moćnim istražnim alatima", primetio je da je tajnost pretresa veoma zabrinjavajuća.
Nemačko udruženje novinara (DJV) se oštro usprotivilo tim planovima, a savezni poslanik Mika Bojster upozorio je da bi novinari i uzbunjivači mogli biti pogođeni tajnim provalama, koje podsećaju na metode koje koriste "policijske države".
Potpredsednik Zelenih u Bundestagu Konstantin fon Noc branio je ove predloge, tvrdeći da su u ovim "ozbiljnim vremenima" BKA potrebna "moderna istražna ovlašćenja".
Šta je naučnica Sanja Sakan rekla o štetnosti kopanja litijuma i opasno naljutila Vučića: „Država izdržava Vašu porodicu“
Izvor: Rt.rs