Rezultati Drugog svetskog rata, na koje su se oslanjali tvorci oklopne tehnike druge polovine HH veka, jasno su upućivali na to da je najbolja zaštita od protivtenkovskih granata – oklop.
Na Zapadu su krenuli putem njegovog jačanja povećanjem debljine i višeslojnosti. NJihovi tenkovi su se pokazali kao ugaoni, teški i veoma veliki. Međutim, nije bilo garantovano da će istrpeti direktan pogodak kumulativnih i podkalibarskih projektila, ali su preživeli.
U SSSR-u su počeli da stvaraju tenkove elegantnijeg dizajna sa niskom siluetom. Bilo ih je teško pogoditi prvim hicem, a veliki nagibi oklopa trupa i kupole dovodili su do rikošeta. Osim toga, ruska vozila su se pokazala lakšima od stranih i pokretljivija.
Krajem HH veka bilo je prepoznato da su prema mnogim pokazateljima sovjetski tenkovi prevazišli zapadne.
Od visokopreciznog raketnog oružja štitili su ih sistemi ugrađene dinamičke i čak aktivne zaštite. U slučaju okršaja tenkovskih armada smatralo se gotovo nedvosmisleno da će prednost imati ruski tenkovi T-72, T-80 i T-90.
Situacija se pogoršala kada su Ukrajini isporučene samonavođene američke rakete „džavelin“, koje su programirane za gađanje ranjivog gornjeg dela tenkova.
Međutim, stručnjaci za rovove, a zatim i stručni konstruktori biroa za projektovanje tenkova pronašli su način da se tenkovi zaštite od promovisanih „džavelina“ i jurišnih dronova. Oni su analizirali iskustvo uništavanja oklopne tehnike i razradili su različite konstrukcije dodatne zaštite gornjeg dela tenka, koji su počeli da proizvode u fabričkim uslovima.
Na kraju, veoma skupe i previše promovisane američke rakete prestale su da predstavljaju pravu opasnost po ruska oklopna vozila.
Rusija je naučila kako da minimizira pretnju od FPV-dronova, kao i bespilotnih letelica. Trupovi i kupole tenkova počeli su da se prekrivaju brojnim rešetkastim strukturama, što je potpuno promenilo uobičajeni izgled vozila.
Posebna pažnja posvećena je zaštiti motornog i transmisionog dela. Sada je neprijateljskom operateru istog tog FPV-drona u žaru borbe teško da odredi ranjiva mesta i da tamo usmeri svoju granatu. Istovremeno, ona će se gotovo sigurno zaglaviti u rešetkama i detonirati, bez pričinjavanja štete tenku. Već su više puta isticani slučajevi kada su T-72, T-80 ili T-90 bili pogođeni i do deset puta, a ni jednom nisu bili ozbiljnije oštećeni.
Nova rešetkasta zaštita ruskih tenkova je odgovarajuće predstavljena na izložbi „Armija-2024“. Privukla je pažnju stranih stručnjaka, koji su radili na prošlom vojno-tehničkom forumu. Ne treba sumnjati da se sada pažljivo proučava u celom svetu.
Izvor: Sputnik.rs