Stav administracije predsednika Redžepa Tajipa Erdogana je da se geopolitičko težište odaljuje od razvijenih ekonomija, kažu izvori.
''Turska može da postane jaka, prosperitetna, prestižna i efikasna zemlja ako istovremeno unapredi svoje odnose sa Istokom i Zapadom. Bilo koji drugi metod neće koristiti Turskoj, ali će joj štetiti'', rekao je Erdogan tokom vikenda.
Kako navodi Blumberg, odluka Turske da pristupi BIRKS-u delimično dolazi nakon izvesnog zahlađenja u odnosima sa Zapadom, do kojeg je došlo nakon što je Turska odlučila da ostane u dobrim odnosima s Rusijom.
Grupu BRIKS čine Brazil, Indija, Kina, Južna Afrika, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat, a Saudijska Arabija je pozvana da se pridruži.
Krajem oktobra u Kazanju u Rusiji može biti reči o kandidaturi Turske, navodi Blumberg.
Malezija, Tajland i Azerbejždan su među ostalim zemljama koje nastoje da se učlane u BRIKS.
Podsećamo, odbor Evropskog parlamenta je 20. februara 2019. godine izglasao suspenziju pregovora o pristupanju Turske u EU, što je izazvalo kritike turske vlade. Turski pregovori o pristupanju su stoga faktički zaustavljeni i ne mogu se razmatrati dalja poglavlja za otvaranje ili zatvaranje, kao ni dalji rad na predviđena je modernizacija carinske unije EU-Turska.
Dana 30. januara 2023. godine, Tabela šestorice (tada glavna opoziciona alijansa) u Turskoj objavila je memorandum o razumevanju za zajedničku politiku. Ponovo je potvrdila nameru opozicije da nastavi pregovore o pridruživanju EU ako bude izabrana na izborima te godine. Jedna je od devet aktuelnih zemalja kandidata za članstvo u EU, zajedno sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Gruzijom, Moldavijom, Crnom Gorom, Severnom Makedonijom, Srbijom i Ukrajinom.
Pročitajte OVDE o statistikama smrti u ukrajinskim redovima
Izvor: Pravda / Politika