Prema njegovim rečima, taj eksploziv je teško otkriti zbog načina na koji je bio umetnut u bateriju.
Slike voki-tokija koji su eksplodirali pokazuju etikete sa natpisima ''ICOM“ i ''proizvedeno u Japanu“, a kompanija ICOM je saopštila da je prestala da proizvodi te uređaje pre deset godina, kao i da je većina onih koji su još u prodaji falsifikovani.
Jošiki Enomoto, generalni direktor ICOM-ovog odeljenja za bezbednost i trgovinu, rekao je za Rojters da je moguće da je stariji uređaj modifikovan da napravi bombu.
''Bilo bi teško ubaciti eksplozivnu napravu u glavni odeljak voki-tokija, jer je njegova elektronika čvrsto spakovana, pa je veća verovatnoća da je bio u odvojivoj bateriji'', rekao je Enomoto japanskoj televiziji Fudži.
Drugi libanski izvor je za britansku agenciju rekao da je do eksplozija došlo čak i u slučajevima kada je baterija bila odvojena od ostatka uređaja.
Libanski bezbednosni izvor je ranije rekao Rojtersu da su u uređaje bili ugrađeni eksplozivi koji je teško otkriti, dok je odvojeni izvor naveo u novim pejdžerima bilo sakriveno do tri grama eksploziva, mesecima pre eksplozija.
U eksplozijama komunikacijskih uređaja u utorak i sredu u Libanu ubijeno je najmanje 37 osoba, uključujući dvoje dece, dok je više od 3.000 ranjeno.
Libanska vlada i militantna grupa Hezbolah su okrivili Izrael za napad.
Tel Aviv nije komentarisao te navode, ali je ministar odbrane Joav Galant najavio da Izrael ulazi u ''novu fazu'' rata.
KIJEV JAVLJA - ZAPAD POTVRĐUJE: Ruske službe znale da Ukrajinci...
Izvor: Politika.rs