On je u intervjuu za "Politiku" naveo da izbor Donalda Trampa nudi snažne izglede za dobre odnose Amerike i Srbije, ali je ukazao da Beograd treba da formuliše koherentan komplet ciljeva za to.
"Nisam siguran da smo do sada primetili da je Beograd izradio strategiju, koja bi zainteresovala i podstakla podršku Vašingtona", istakao je Kopli.
Prema njegovim rečima "srpska velika strategija za američku podršku trebalo bi da uključi holistički proces o pitanju Kosova, Republike Srpske i pristupu Srbije Jadranskom moru".
Govoreći o mogućnosti da Tramp prihvati program većeg razumevanja prema Republici Srpskoj, Kopli je naveo da je jasno da je Bosna i Hercegovina neuspela država bez Republike Srpske.
"Možda bismo mogli da se pitamo koliki bi mogao da bude pritisak Sarajeva u svetlu pojačane pozicije i regionalne važnosti Srbije i gubitak efektivne EU u svetlu nacionalno-patriotskih evropskih zemalja", rekao je Kopli.
Izrazio je mišljenje da je čak i Dejtonski sporazum imao cilj da razbije regionalno jedinstvo srpskog pravoslavnog naroda.
"Međutim, i Dejtonski sporazum pruža Republici Srpskoj neku širinu i zaštitu, što bi moralo biti potvrđeno pre svakog razmatranja nezavisnosti Republike Srpske i ujedinjenja sa Srbijom", navodi je američki politikolog.
U vezi sa očekivanjima o potezima koje bi Tramp mogao da povuče u prvih sto dana svog mandata, Kopli kaže da su prioriteti novoizabranog američkog predsednika usmereni na unutrašnju politiku, što će, kako ocenjuje, dovesti da jačanja nacionalno-patriotskih snaga u Evropi i ozbiljnih razgovora o raspadu Evropske unije.
"To možda neće biti tako očigledno u vidu nekog formalnog povlačenja članica EU, koliko u njihovom otporu da se povinuju zahtevima Brisela", ističe Kopli.
Rusija neće povući ni jedan metar sa do sada zauzetih teritorija
O mogućnostima rešavanja sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, Kopli ističe da bi do prekida vatre moglo da dođe i pre 20. januara, dan pre ulaska Trampa u Belu kuću, kada bi, kako kaže, počeli i pregovori.
Ističe da bi prekid vatre u Ukrajini bio prvi važan korak napred, ali da će krajnji pregovori o rešavanju konflikta biti teški.
Kopli veruje da neće biti moguće za Ukrajinu da prihvati bilo šta, sem prelaznog sporazuma, bez formalnog pristanka na povratak starih ruskih teritorija. Dodao je da će biti potrebne godine za uspostavljanje permanentnih granica, koje bi Kijev prihvatio.
Ocenjuje da se Rusija neće povući ni jedan metar sa do sada zauzetih teritorija.
"Prelazni mirovni sporazum bi podrazumevao saglasnost Rusije i NATO da zajednički garantuju privremene granice koje bi prihvatila Rusija i Ukrajina", smatra Kopli.
Dodao je da bi to "verovatno bila prihvatljiva situacija za sve, osim za Vladimira Zelenskog.
"Ako on ne bude u stanju da javnosti predstavi ishod kao pobedu, što neće biti lako, njegova lična sudbina će biti dovedena u opasnost i biće mu potrebno sigurno utočište", kaže Kopli.
Rekao je da je to možda nešto o čemu Tramp već razgovara, uprkos, kako je ukazao, nezadovoljstvu zbog namernog nastojanja Zelenskog da eskalira ratnu situaciju u prelaznom periodu američke administracije.
Izvor: RT