Piše: Nebojša Jevrić
Mićo Drljo je bio majstor od svih zanata. Razumeo se u vodovod, u struju, stolariju...
Uvek je bila potraga za njim. Imao je posla uvek. Nije bilo toga što nije umeo popraviti.
Visokog čela. Tamne kose i zelenih očiju. Imao je tanke brčiće ala Klark Gejbl i voleo dobro da se obuče kad ne radi. Najskuplje u selu. Žene su ga obožavale.
Ana, kelnerica, ima epilepsiju. Lepotica. Rat, nije pila lekove. Ali, to nije imao ko da mu kaže. Ili nije hteo.
Posle radnog vremena odveo je na senik iza salaša, kafane. Vratio se sav izbezumljen i uplašen.
"Pa, što mi niste rekli!?!"
Svi su se smejali. Kad su se svukli ona je dobila napad. Od Borova, preko Dalja, Bobote, Tenje... svuda je stizao. Nijedna slava seoska u Slavoniji nije mogla da prođe bez njega.
Nije ga držalo mesto.
Nije pripadao nijednoj jedinici, ali kad je bila akcija uvek je stizao da bude među dobrovoljcima. Čak i uniforma na njemu je bila utegnuta i čudno lepo mu je stajala. Uniforma kupljena u Armi-šopu, magnum za pojasom, bomba na opasaču.
Prvi je maskirnu uniformu nabavio. Mi, ostali obučeni u rezervističke uniforme vojske države u raspadanju.
Rat je za njega bila svadba.
Muževi po rovovima, a on u njihovim krevetima. Uvek dobro raspoložen i supijan, ali taman toliko da podigne raspoloženje, da dovede muziku za sto. Nije hteo da pije dok muzika ne stoji oko njegovog stola.
Zubi blistavi, beli, sem jednog, koji je u nekoj nesreći izgubio i zamenio zlatnim. Uvek osmehnut pokazivao je svima zlatan zub sa ponosom kojim ga pokazuju Cigani.
Sutra se išlo u akciju.
Te večeri je bio drugačiji. Činilo mi se da niko sem mene to ne primećuje. Čitao sam kod Hemingveja i Krakova da ratnik može da oseti ko će iz jedinice poginuti. Pokušavajući da opiše to osećanje koje se ne da opisati, Stanislav Krakov kaže: "Video sam kako mu se oko vrata steže mrtav zmijski krug."
Mnogi od onih koji su bili u ratu su to osetili. Nije to lovačka. O tome se priča samo u društvu onih koji su bili blizu smrti. Godinama kasnije pokušao sam da dokučim odakle mi je stigla misao da će Mićo Drljo, švaler, šmeker, majstor svih zanata, sutradan poginuti, ali sam bio siguran da će biti tako.
Sve je bilo kao inače, samo moj osećaj mi je smetao.
Dan pre, prosuo sam zaslađeni čaj po pisaćoj mašini. Mićo Drljo, koji nikad nije popravljao pisaće mašine, razastro je čaršaf po sobi, rastavio potpuno, na trista delova, celu mašinu, podmazao uljem i do večeri je sastavio.
Nisam mogao da verujem. Bila je to prva pisaća mašina koju je popravio, ali je radila bolje nego pre. Pre ostalih otišao sam u sobu i pokušao da pišem, ali misao o Drljinoj pogibiji nije dozvolila.
U stomaku mi se steglo. Verovao sam da i on zna.
U zoru smo krenuli. Praga je čistila sve pred nama. Probijala zidove kuća. Kad smo ušli u ulicu koju je trebalo zauzeti, Hrvati su se već bilo povukli.
Pred vojskom je išao Mićo Drljo, noseći preko vrata prase koje je skičalo, i smejao se. Odneli smo ga u kafanu u kojoj je svirao ciganski orkestar i rekli gazdi da ga ispeče za večeras.
Pilo se na litre, na hektolitre. Smejao sam se mom predosećanju i sebi.
Kafana je puna ratnika pod oružjem, ali orkestar se nije odvajao od našeg stola. Prvo one ratničke i četničke i srpske, a onda sevdah, kara sevdah.
Drljo je kitio muziku. Razbijao čaše, pevao sa njima. Iz magnuma pucao u plafon.
I ja nepevač, ugrejan vinom i srećan što se moja slutnja nije ostvarila, pevao sam sa njima.
Na kraju smo potrošili sve pare, ali je ostalo još nekoliko flaša vina. Slavili smo nešto zašta sam danas, posle toliko godina, siguran da smo samo Drljo i ja znali.
Rafale su kroz prozore i drugi. Čak i kelnerica Ana.
Cigani su videli da je nestalo para, spremali su se da se premeste za drugi sto. LJuljajući se Drljo je ustao i upitao šefa orkestra:
"A zlato, primate li?"
"Kako ne primamo, gazdo", rekao je tamnoputi Bas.
"Čekajte, idem do kola. I svirajte pesmu kralja Pere: 'Lulo moja'."
Vratio se iz kola noseći u rukama klešta.
I dok su Cigani pevali: "Koliba se ruši, dim da me uguši, nemam gde da legnem, moram da pobegnem", na užas cele kafane, izvadio je sebi zlatan zub i stavio ga u čašu.
"E, sad ćete da svirate do zore!"
U kafani je zavladalo sveopšte veselje. Nije bilo stola iza kog nam nije stiglo piće. Svi su raskopčali uniforme.
"Piće za sve!" viknuo je gazda kafane.
Od Vukovara se čula tutnjava haubica. Italijanska novinarka Đana Šnajder je sela Drlji u krilo. I ona se napila dugokosa veteranka iz Libana, ranjavana u Bejrutu, u Nikaragvi, ponavlja je: "Vi Serb, lud narod!"
Konobarka Ana je skinula prvo majicu, a onda i brushalter. Mahala je njime kad su Cigani prešli na cojke. Popela se na sto. Nestalo je vina, pa smo prešli na ljutu, nikome se nije išlo iz kafane.
Napio se i orkestar.
Smrt je bila blizu, tu sasvim blizu nas i svak je hteo da otera zle misli.
Kad mu je u magnumu nestalo metaka, Drlja je skočio, skinuo bombu, izvukao osigurač i bacio je napolje kroz prozor.
Vreme je prolazio, ali se eksplozija nije čula. Koliko vremena? Niko ne zna.
U ovoj kafani vreme je stalo. Trajalo je dugo ili kratko, ni to se ne zna.
Drlja je čekao eksploziju koja je trebala da bude vrhunac večeri.
Bomba nikako da pukne.
A onda je oteturao napolje da vidi šta se desilo. I u tom trenutku se začula eksplozija.
Svi su istrčali iz kafane. Ciganin sa begešom izašao poslednji.
A onda se vratio i pokupio zlatan zub iz čaše.
Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije odlučio da prihvati ponudu Vlade
Izvor: Rt.rs