Sukobi su se desili u istočnom kraju Alepa, uglavnom u blizini gradova Hadž Husein, Al-Saidin, Atšana, Aluš, Al-Mustaha, pored brane Tišrin i mosta Kara Kozak.
Prema podacima posmatračke grupe sa sedištem u Londonu, 3. januara, prvog dana sukoba, ubijeno je 50 boraca SNA i još 12 pripadnika SDF.
Drugog dana SDF je ubio dodatnih 35 boraca SNA, uključujući i komandanta takozvane divizije Sultan Murad. Ubijena su i četiri kurdska borca.
Turske borbene bespilotne letelice i borbeni avioni pružili su blisku vazdušnu podršku SNA, pokrenuvši nekoliko napada na SDF. Većina kurdskih gubitaka je prouzrokovana ovim udarima. Borci koje podržava Turska nisu uspeli da nanesu značajnije gubitke grupi, uprkos tome što su se držali svojih pozicija.
Sa svoje strane, SDF je nastavio da koristi FPV dronove kamikaze i druge vrste naoružanih dronova sa velikim uspehom. Ciljevi nisu bili ograničeni na SNA, jer je uključivala i vojnu opremu turske vojske. Objavljeni su snimci udara.
Dok intenzitet sukoba raste, velika turska ofanziva protiv SDF-a na selu istočnog Alepa ostaje malo verovatna zbog stalne podrške Sjedinjenih Država toj grupi.
Američke snage vratile su se u istočnu oblast Alepa odmah nakon pada Asadovog režima prošlog meseca i dok je Pentagon prošle nedelje negirao da uspostavlja bazu u blizini grada Kobanija, uporišta SDF-a, pojačanja nastavljaju da pristižu u region .
SOHR je 5. januara izvestio da je veliki konvoj američke vojske sastavljen od oko 30 kamiona krenuo u Kobani. Iznad regiona primećeni su i američki ratni avioni.
U isto vreme sa sukobima na severu Sirije, Izrael je nastavio svoje udare na zemlju, gađajući baze sada raspuštene Sirijske arapske armije.
Masivan vazdušni napad gađao je skladište municije i vojno istraživačko postrojenje u blizini grada Safira u južnom Alepu 3. januara.
Sledećeg dana prijavljen je napad u blizini primorskog grada Latakije, iako su ga sirijske vlasti demantovale.
5. januara prijavljen je još jedan talas udara u blizini Damaska. Hebrejski mediji javili su da su meta bili podzemni vojni objekti.
Ovi udari – više od 490 prema SOHR-u – ne samo da imaju za cilj da unište preostale vojne kapacitete Sirije, već i da izvrše pritisak na novog vladara zemlje, islamističku grupu Hajat Tahrir al-Šam. Izgleda da Izrael nije zadovoljan grupom koju su označili za teroriste.
Sve u svemu, nestabilnost izazvana stranim intervencijama u Siriji, bilo da je reč o Turskoj, SAD ili Izraelu, stvoriće ozbiljne probleme i mogla bi da ometa proces oporavka u zemlji.
Pročitajte OVDE više o sukobu kod mesta Berdin
Izvor: Pravda/sputhfroont