Najnovije

Dodatni ispitni rok, školarina u više rata: Ministarstvo prosvete uputilo preporuke visokoškolskim ustanovama o organizaciji rada po zavr

Ministarstvo prosvete uputilo je univerzitetima i fakultetima set preporuka o načinima za uspostavljanje i organizaciju nastavnog procesa po završetku blokada, saznaje Danas.

Povod za ovaj dopis su zahtevi koje su predstavnici Studentske konferencije univerziteta Srbije i Studentske konferencije akademija strukovnih studija i visokih škola Srbije uputili predsedniku Vlade Milošu Vučeviću i Ministarstvu prosvete, „u cilju zajedničkog delovanja ka visokoškolskim ustanovama radi obezbeđivanja minimuma prava i obaveza studenata u školskoj 2024/2025. godini“ nakon što se steknu uslovi za nastavak rada.

Ministarstvo je preporučilo visokoškolskim ustanovama da izvrše poništavanje prijava ispita u vanrednim ili redovnim ispitnim rokovima, koji se nisu realizovali zbog blokada visokoškolskih ustanova, te da studentima izvrše povraćaj sredstava uplaćenih na ime naknade za prijavu ispita, odnosno ne računaju prijave u ovim slučajevima u broj prijava koje student ima pravo da izvrši bez plaćanja naknade.

Preporučeno je da se omoguće studentima polaganje ispita iz predmeta zimskog semestra u ispitnim rokovima tokom i nakon letnjeg semestra, kao i ispita iz predmeta letnjeg semestra u ispitnim rokovima tokom i nakon zimskog semestra, odnosno omoguće realizaciju svih ispitnih rokova u školskoj 2024/2025. godini.

Takođe, fakulteti bi trebalo da utvrde dodatni redovni ispitni rok u školskoj 2024/2025. godini u cilju omogućavanja studentima da do kraja školske godine ostvare broj bodova potreba za zadržavanje, odnosno sticanje statusa studenta čije se studiranje finansira iz budžeta.

Preporuka fakultetima je da omoguće studentima ispunjavanje predispitnih obaveza naknadno, odnosno u ispitnim rokovima i da se dozvoli upis predmeta na početku svakog semestra, odnosno upis do 90 ESP bodova u letnjem semestru školske 2024/2025. godine;

Fakultet bi trebalo i da dodatno prilagode dinamiku izmirivanja studentskih finansijskih obaveza spram materijalnog statusa studenata i omoguće uplatu u više rata školarine od već utvrđenog broja rata, kao i da predispitne obaveze studenata i polaganje ispita ne uslovljavaju izmirivanjem iznosa školarine u celosti ili u nekom delu, posebno tokom ispitnih rokova nakon zimskog semestra 2024/2025. godine;

Visokoškolskim ustanovama je preporučeno da produže školsku 2024/2025. godinu zbog održavanja dodatnog ispitnog roka i u slučaju potrebe za nadoknadom nastave, te da preispitaju utvrđenu visinu školarine za samofinansirajuće studente, uključujući iznos ostalih naknada koje naplaćuju studenti i prilagode ih stvarno realizovanoj nastavi i ispunjenim obavezama visokoškolske ustanove prema studentima predviđenim ugovorom o studiranju, a u skladu sa merilima za utvrđivanje visine školarine propisanim opštim aktom visokoškolskih ustanova.

Ustanoviti dan sećanja na žrtve nesreće na Železničkoj stanici

U dopisu se navodi da Ministarstvo prosvete podržava inicijative koju su studentski predstavnici, kao odgovorni građani i nosioci budućnosti naše države, pokrenuli.
„Smatramo da je opravdano i neophodno da se 1. novembar ustanovi kao poseban dan sećanja i pamćenja na žrtve tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, uz odlaganje početka nastave u 11:52 časova svake godine“, piše u dopisu.

Ministarstvo prosvete preporučuje visokoškolskim ustanovama da u svom planu nastave za zimski semestar počev od školske 2025/2026. godine uvrste obeležavanje 1. novembra kao dana sećanja i dijaloga, odnosno kao negovanje kulture sećanja i odavanje počasti nevinim žrtvama kroz primere dobre prakse realizovane tokom školske godine, razvoj i promociju humanosti, solidarnosti, tolerancije, poštovanja i dijaloga.
„Pozivamo visokoškolske ustanove da razmotre mogućnost da taj dan bude neradan dan u kome se studenti biće društveno angažovani i ličnim primerom dadu pozitivan doprinos zajednici i iskazati solidarnost kroz dobrovoljno davanje krvi ili priključivanje sredstvima organizovanja koncerata, tribina, projekata, književnih večeri i sličnih kulturnih, umetničkih, obrazovnih, sportskih i naučnih manifestacija“, istaknuto je u dopisu visokoškolskim ustanovama.

Zabrinuti zbog napada na određene studente

Ministarstvo je izrazilo „veliku zabrinutost“ zbog primera napada i targetiranja studentskih predstavnika i studentskih predstavničkih tela uspostavljenih u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Zakonom o studentskom organizovanju u medijskim kampanjama i pojedinim medijima, ali se ne pominju napadi na studente koji učestvuju u blokadama.

„Najoštrije osuđujemo ovakvu praksu koja ugrožava prava mladih i narušava osnovne principe akademske slobode, posebno od strane nastavnog osoblja visokoškolskih ustanova. Visoko obrazovanje po zakonu je zasnovano na principima uvažavanja humanističkih i demokratskih vrednosti, nacionalne i evropske tradicije i vrednosti kulturnog nasleđa, poštovanja ljudskih prava i građanskih sloboda, uključujući zabranu svih vidova diskriminacije, kao i obezbeđivanja kvaliteta i efikasnosti studiranja“, navodi se u dopisu Ministarstva.

Prosvetna vlast podseća da su članom 101 Zakona propisana prava i obaveze koje student visokoškolske ustanove ima, a koja se odnose na pravo studenta na različitost i zaštitu od diskriminacije, kao i poštovanje ličnosti, dostojanstva, časti i ugleda, ali i obavezu studenta da poštuje prava zaposlenih i drugih studenata u visokoškolskoj ustanovi.

ŠTA TO SARAJEVO SPREMA ZA SRBE? Stigao odgovor Beograda

Izvor: Danas.rs
 

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA