Najnovije

Evropski parlament poziva da se uvedu obimne sankcije protiv Gruzije – smeta im i „ruski uticaj“

Evropski parlament je usvojio rezoluciju kojom poziva zemlje EU da uvedu obimne sankcije protiv gruzijskih vlasti, sudija i novinara.

Za dokument je glasalo 400 poslanika, protiv su bila 63, a 81 uzdržan.

„Evropski parlament poziva Savet EU i države-članice, tačnije 25 zemalja (isključujući Mađarsku i Slovačku) da na bilateralnoj i koordinisanoj osnovi uvede hitne i ciljane personalne sankcije protiv Bidzine Ivanišvilija, njegove porodice i kompanija, te da zamrzne svu njegovu imovinu u EU zbog njegove uloge u pogoršanju političkog procesa u Gruziji“, navodi se u dokumentu.

U dokumentu se takođe predlaže da se uvedu ograničenja onima koji su „odgovorni za udaljavanje od demokratije, falsifikovanje izbora, kršenje ljudskih prava i progon političkih protivnika i aktivista“ u Gruziji, uključujući: Iraklija Kobahidzea, Šalvu Papuašvilija, Vahtanga Gomelaurija, gradonačelnika Tbilisija i generalnog sekretara vladajuće partije Gruzijski san Kahua Kaladzea i predsednika partije Gruzijski san Iraklija Garibašvilija.

Pored toga, rezolucija poziva da se uvedu sankcije protiv sudija, konkretno Ustavnog suda Gruzije, predstavnika bezbednosnih organa, kao i „finansijskih pomagača“.

Evropski parlament traži uvođenje sankcija i protiv „vlasnika prorežimskih medija, uključujući TV kompanije Imedi, Pos TV i Rustavi 2 zbog njihove uloge u širenju dezinformacija i pokušajima da manipulišu javnim mnjenjem u cilju održavanja autoritarne vladavine vladajuće stranke“, navodi se u saopštenju.

Takođe, poslanici traže od Evropske komisije i spoljnopolitičke službe da revidiraju odnose sa Gruzijom zbog „demokratskog nazadovanja“, kao i Sporazum o pridruživanju EU-Gruzija.

Evropska komisija se poziva da utvrdi koji ekonomski sektori su povezani sa „sa oligarhijskim interesima koji podržavaju trenutnu autoritarnu vladavinu“ kako bi kasnije donela odluku o ekonomskim sankcijama.

Evropski parlament je upozorio Tbilisi da bi „odstupanje od evropskih integracija i demokratije“ moglo dovesti do pogoršanja odnosa sa EU i restriktivnih mera.

„Evropski parlament izražava duboku zabrinutost zbog sve većeg uticaja Rusije u zemlji i delovanja vlade koja vodi politiku zbližavanja i saradnje sa Rusijom, te osuđuje rastuću antizapadnu i neprijateljsku retoriku“, zaključuje se u dokumentu.

Rezolucije EP o spoljnopolitičkim pitanjima su savetodavne i nisu obavezujuće za institucije EU ili države članice EU.

ZAPAD MENJA RETORIKU: NATO nikada nije garantovao Kijevu ulazak u alijansu

Izvor: Sputnikportal.rs
 

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA