Nakon brojnih izjava i poteza Kurtija tokom izborne kampanje, kosovski premijer je na jučerašnjem skupu između ostalog rekao i da Zajednice srpskih opština, ukoliko njegova partija dođe na vlast, neće biti.
„Republika Kosovo, sa našom vladom na čelu, kaže nikada ‘Zajednici’, a kaže da ‘Asocijaciji opština Kosova’, gde sada imamo i severnu opštinu naše drage Mitrovice”, rekao je Kurti.
Govoreći o linijama koje neće preći on je istakao i da jezero Gazivode “ni pod kojim uslovima, ni pod koju cenu neće deliti”, iako je zajedničko upravljanje Beograda i Prištine nad tim jezerom dogovoreno u Vašingtonu za vreme prethodnog mandata Donalda Trampa.
„Imamo Gazivode koje čini 75 odsto vodnih rezervi naše Republike i mi ga nikada, ni pod kojim uslovima i ni po koju cenu, nećemo deliti, jer je naše, ne delimo ga ni sa kim, jer je to vlasništvo Republike Kosovo”, rekao je Kurti.
Izvršni direktor Centra za afimartivne društvene akcije (CASA) Miodrag Marinković kaže da iako je Kurti sklon populizmu, ova izjava nije data kao predizborno obećanje “jednog demagoga kojeg se niko neće sećati posle izbora”.
On ističe da ta izjava predstavlja suštinsko opredeljenje stranke kosovskog premijera da ukine afirmativna prava srpskoj zajednici, čime bi integracija kosovskih Srba bila zamenjena asimilacijom.
„Konačno, sve ono što smo videli od ove političke opcije u poslednje dve godine, kao i ono što smo čuli tokom predizborne kampanje, ide u tom smeru, ali i otkriva pravi karakter ove vlasti – etno-nacionalističku i doktrinarnu ideologiju”, pojašnjava on.
Marinković tvrdi da esktremnim stavovima Kurti kompenzuje nedostatak ratnih zasluga u svojoj zajednici, te svoju stranku vodi u dalju međunarodnu izolaciju.
„Međunarodna zajednica, pre svega tradicionalni saveznici Kosova – Nemačka, Francuska, Velika Britanija i SAD – već su prvim setom sankcija zaustavili proces integracije Kosova u međunarodni pravni sistem”, ističe on.
Marinković naglašava da su se te sankcije pokazale nedovoljnim za konstruktivnost Kurtija i dodaje da očekuje nastavak politike pritisaka na Prištinu u cilju formiranja ZSO.
Ipak, on tvrdi da je ključ uspeha međunarodne zajednice pozicija nove administracije u Vašingtonu.
„Ukoliko se Tramp opredeli za EU plan kao svoju politiku na Kosovu, siguran sam da Kurti ne samo da neće moći da mu se odupre, već vidim kao verovatan scenario u kojem on gubi vlast i odlazi u opoziciju”, zaključuje on.
Izvršni direktor Centra za zastupanje demokratske kulture Dušan Radaković kaže da je ova Kurtijeva izjava definitivno politički trik koji služi da „zapali” narodne mase na mitingu koji se održao u Južnoj Mitrovici i ističe da je kompletna kampanja Samoopredeljenja vezana za radikalizam i nacionalizam.
Na pitanje da li će Kurti nakon izbora, ukoliko osvoji vlast, ispuniti ovo obećanje, Radaković kaže da će se desiti suprotno.
„Mislim da će međunarodna zajednica, ma koja vlada da bude, vršiti ogroman pritisak odmah nakon formiranja Vlade, ja očekujem mart ili april, da će među prvim stvarima biti ZSO i ostale stvari koje su dogovorene kroz Briselski sporazum i verifikovane kroz parlament Kosova, tako da to je stvar koja se ne može izbeći”, tvrdi Radaković.
On podseća da se oktobra održavaju i lokalni izbori i naglašava da će nove strukture, koje će, smatra on, sigurno biti kreirane na severu podneti izahtev da izađu iz Zajednice kosovskih opština.
„Nakon toga će ostalih šest opština, zajedno sa četiri opštine na severu, moći kroz Zakon o lokalnoj samoupravi da pokrenu tu inicijativu. I naravno pod pritiskom međunarodne zajednice, da se pokrene pitanje pred Ustavnim sudom Kosova o usvajanju odluke za pokretanje postupka i kreiranje ZSO ili Zajednice opština sa srpskom većinom, zavisno od toga kako će to biti predstavljeno i koji će konkretan naziv biti”, pojašnjava Radaković.
Kao odlučujući faktor u priči o ZSO, Radaković vidi pritisak međunarodne zajednice.
„Mnoge stvari će se javiti kao problem, čak iako on bude na vlasti, sigurno će biti povratak ljudi u pravosuđe i u policiju, pre svega mislim u pravosuđu i tužilaštvu jer je tu najlakše, s obzirom da nisu prihvaćene ostavke. Naravno među prvim odlukama biće i prihvatanje odnosno upućivanje zahteva Ustavnom sudu”, tvrdi on.
Kako ističe, Ustavni sud će najverovatnije brzo odgovoriti. što će biti inicijalna kapisla za povratak Srba u institucije i pokretanje tog postupka.
„Samo se čekaju izborni rezultati da bi moglo to odmah da se implementira”, zaključuje Radaković.
Pročitajte OVDE novi izveštaj Ribara o stanju na ukrajinskom frontu
Izvor: Danas / Kosovo Onlajn / Pravda.rs