Premijer srpske Vlade Miloš Vučević podneo je pre sedam dana (28. januar) ostavku. Na televiziji.
Međutim, prema Ustavu Srbije i Zakonu o Vladi, put ka ostavci premijera i članova Vlade nešto je drugačiji – predsednik Vlade ostavku dostavlja predsednici Narodne skupštine, te slupština na prvoj narednoj sendici bez rasprave ostavku konstatuje. Vladi prestaje mandat danom konstatacije ostavke predsednika Vlade, navedeno je u Ustavu i Zakonu o Vladi.
Iako je prošlo nedelju dana otkako se premijer Vučević obratio javnosti rečima da podnosi ostavku, sednica Skupštine na kojoj bi ona trebalo da bude konstatova i dalje nije održana, što faktički znači da prestanak njegovog mandata i mandata čitava Vlade nije prestao.
Po Ustavu:
— Rodoljub Sabic (@RodoljubSabic) February 3, 2025
Predsednik Vlade ostavku podnosi predsedniku Narodne skupštine.
Skupština na prvoj narednoj sednici konstatuje tu ostavku.
Vladi prestaje mandat danom konstatacije ostavke.
Faktički:
Predsednik Vlade je podneo ostavku ali ona nije konstatovana pa Vladi nije oprestao…
Sednica Skupštine bila je zakazana za sredu 28. januara, ali je otkazana u istom danu kada se javnosti obratio i premijer. Termin vanrednog zasedana Narodne skupštine na kome bi ostavka mogla da bude konstatovana, zasada nije poznat.
Nedeljnik “Vreme” je uputilo Vladi Republike Srbije, kabinetu premijera i Narodnoj skupštini pitanja kada će biti održana senica Skupštine na kojoj bi ostavka trebalo da bude konstatovana i da li je premijer Vučević ostavku dao samo na televiziji ili je uputio predsednici Narodne skupštine Ani Brnabić, kako je po zakonu i Ustavu predviđeno, međutim, niko nije odgovorio na naše upite.
Izvor: Vreme