„Spremamo se da to procenimo. Neki od tih uslova uključuju sankcije koje nisu naše, već se odnose na Evropsku uniju", rekao je Rubio tokom konferencije za novinare u okviru posete Jamajci, komentarišući uslove Rusije.
Prema njegovim rečima, nakon pregovora Vašingtona sa Moskvom i Kijevom u Saudijskoj Arabiji postoji principijelno razumevanje dogovora o moratorijumu na napade u Crnom moru.
Rešavanje ukrajinskog sukoba zahteva ponovnu procenu arhitekture globalnih sankcija, dodao je on.
Američki zvaničnik je takođe priznao da put uspostavljanja mira u ukrajinskom sukobu neće biti ni brz ni jednostavan.
„Sjedinjene Američke Države analiziraće i upoređivati zahteve Rusije i Ukrajine u kontekstu regulisanja ukrajinskog sukoba i izneti ih na razmatranje američkom predsedniku Donaldu Trampu", istakao je Rubio.
Glavni uslovi EU za ukidanje antiruskih sankcija
Nakon toga, portparol spoljnopolitičke službe Evropske unije Anita Hiper za Sputnjik je ocenila da bi okončanje agresije Rusije na Ukrajinu i bezuslovno povlačenje svih ruskih vojnih snaga sa cele teritorije Ukrajine bili među glavnim preduslovima za promenu ili ukidanje antiruskih sankcija.
Ona je ovim rečima odgovorila na pitanje Sputnjika da li je Brisel spreman da razmotri ukidanje sankcija Roseljhozbanki i koliko brzo se to može dogoditi.
Hiper je istakla da u svetlu pregovora o Ukrajini u Saudijskoj Arabiji i razmatranju ukidanja sankcija Rusiji, EU namerava da samo pojača sankcioni pritisak na Moskvu.
„Glavna pažnja EU je kao i ranije usmerena na vršenje maksimalnog pritiska na Rusiju uz primenu svih raspoloživih sredstava, uključujući sankcije", naglasila je Hiper.
Ekspertski sastanak „tehničkih timova“ Rusije i SAD održan je u ponedeljak u Rijadu i trajao je više od 12 sati. Prema rečima šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, strane su razgovarale o bezbednoj plovidbi Crnim morem.
Rusija se založila za obnavljanje crnomorske inicijative u formi koja bi bila prihvatljiva za sve, objasnio je Lavrov i istakao da Moskva ne može verovati na reč kijevskom režimu po ovom pitanju.
Rusiju su na pregovorima predstavljali šef međunarodnog komiteta Saveta Federacije Grigorij Karasin i savetnik direktora FSB Sergej Beseda.U američkoj delegaciji bili su viši direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost Endru Pik, direktor za planiranje politike u Stejt departmentu Majkl Anton, kao i pomoćnici specijalnog izaslanika za Ukrajinu Kit Kelog i savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc.
ŽESTOKE BORBE ZA DEMIDOVKU! Rusija odbija napad na Belgorodsku oblast
Izvor: Sputnik.rs