Vučić je najavio da će konsultacije biti završene do petka, a da se pet ili šest lista prijavilo za učešće.
Deo parlamentarnih opozicionih stranaka odlučio je da ne učestvuje u konsultacijama. Oni smatraju da je proces formiranja vlade nelegitiman i da ne odražava volju građana. Opozicija ističe da je neophodno stvoriti uslove za fer i poštene izbore, te da je učešće u konsultacijama kontraproduktivno bez prethodno ispunjenih uslova.
Studentske organizacije, koje su u prethodnim mesecima predvodile proteste protiv vlasti, izrazile su nezadovoljstvo načinom na koji se formira nova vlada. Oni naglašavaju da se glas mladih i obrazovanih ljudi ne uzima u obzir i da se nastavlja sa praksom ignorisanja zahteva građana. Studenti zahtevaju veću transparentnost u procesu formiranja vlade i uključivanje svih društvenih grupa u donošenje odluka koje se tiču budućnosti zemlje.
Profesor političkih nauka na Univerzitetu u Beogradu, dr Milan Jovanović, komentariše da je učešće manjih stranaka u konsultacijama očekivano, ali da je odsustvo većih opozicionih partija znak duboke političke podeljenosti u zemlji. On dodaje da je neophodno pronaći način za dijalog između vlasti i opozicije kako bi se prevazišle trenutne tenzije i osigurala politička stabilnost.
Građani Srbije sa pažnjom prate razvoj situacije, nadajući se da će nova vlada doneti rešenja za nagomilane probleme i poboljšati kvalitet života u zemlji.
Izvor: Srbin info