Sud je 31. marta primio odgovor Srbije na prethodno postavljena pitanja i sada traži od NVO da do 8. aprila dostave svoje komentare na taj odgovor. Istovremeno, Srbija treba da dostavi svoje komentare na podnesak NVO koji se odnosi na zdravstveno stanje podnosilaca zahteva.
Organizacije civilnog društva, uključujući Inicijativu za ekonomska i socijalna prava A11, FemPlatz, Beogradski centar za ljudska prava, Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM), Crtu i Građanske inicijative, saopštile su da će nastaviti da pomažu građanima u utvrđivanju istine o događajima od 15. marta, štiteći njihova prava i interese pred međunarodnim i domaćim telima. Nove informacije će biti objavljene nakon 8. aprila, nakon što podnesu komentare na odgovor države.
ESLJP je 24. marta zatražio od Srbije da se izjasni o tome da li su na protestu korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodnu upotrebu takvih sredstava i koje su mere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava.
Profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Redingu, Marko Milanović, istakao je da je ovaj slučaj jedinstven u praksi ESLJP, jer je retka situacija da država upotrebi nepoznato oružje protiv mirno okupljenih građana, potom negira da je do toga došlo, a zatim sprovodi istragu s unapred poznatim ishodom.
Izvor: Srbin info, BETA