Najnovije

Druzi izveli kontranapad u sirijskom gradu Al-Suvajda uz izraelsku vazdušnu podršku

Druski borci, predvođeni Vojnim savetom al-Suvajda (VSS), pokrenuli su kontranapad u al-Suvajdi 15. jula popodne, dok je Izrael intenzivirao udare na snage islamističke vlade zemlje koje su upale u grad rano ujutro.

Prema Izraelskim odbrambenim snagama, udari su bili usmereni na glavne borbene tenkove, oklopne transportere i multiplikatorske raketne bacače u al-Suvajdi i njenoj okolini. Sirijski mediji su izvestili o drugim udarima daleko od grada, a neki su čak pogodili bazu u blizini grada Izraa u zapadnom selu susedne Dare.

Udari su počeli nakon što je sirijsko Ministarstvo odbrane objavilo da povlači svoje teško naoružanje iz al-Suvajde kako bi olakšalo raspoređivanje snaga bezbednosti.

Ubrzo nakon udara, VSS je poveo kontranapad kako bi povratio grad. Do ranih večeri, veći deo grada je ponovo bio u rukama Druskih boraca. Vladine trupe su pretrpele velike gubitke, ali su uspele da zadrže neka područja u zapadnim delovima grada.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu potvrdio je posvećenost Izraela sirijskim Druzima, iako je pozvao na deeskalaciju.

„Imamo obavezu da održimo jugozapadni region Sirije kao demilitarizovanu zonu u Državi Izrael. Nećemo dozvoliti stvaranje drugog Libana tamo, a takođe smo posvećeni zaštiti druskog stanovništva. To radimo intenzivnim akcijama. Nadam se da nećemo morati dalje da delujemo; to u velikoj meri zavisi od toga šta se razume i uradi, a šta se ne uradi u Damasku“, rekao je premijer tokom posete bazi u dolini Jordana.

Očekuje se da će se žestoka bitka odvijati u El-Suvajdi tokom noći, jer su vladine snage dovele dodatna pojačanja, uključujući specijalne snage i jedinice dronova.

Bitka u El-Suvajdi počela je 13. jula, kao rezultat lokalnog sukoba između boraca Druza i sunitskih plemena. Rano 14. jula, vlada predvođena islamistima objavila je da interveniše kako bi zaustavila sukob, ali je na kraju podržala plemena.

U bici je do sada poginulo 166 ljudi, prema podacima SOHR-a. Pravi broj žrtava je verovatno mnogo veći. Provladini aktivisti su rekli da je preko 200 vojnika ubijeno nakon kontranapada Druza 15. jula.

Iako su najnoviji izraelski udari bili efikasniji od simboličnih koje je izvodio ranije, još uvek nije jasno da li je Netanjahu spreman da ide do kraja kako bi zaštitio sirijske Druze.

Vladin napad na el-Suvajdu počeo je odmah nakon izveštaja o sastanku na visokom nivou između izraelskih i sirijskih zvaničnika u Azerbejdžanu. Stoga je veoma verovatno da je Izrael pristao da se oslobodi Druza kako bi unapredio mirovni sporazum sa Sirijom.

Posted by Dnevne Novine Pravda on Tuesday 15 July 2025

Izvor: Southfront.org

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA