- Imali smo jednog zarobljenika, bliže samom naselju Malijevka. Naravno, rekao nam je da je ovde dva dana i da su ga uzeli iz vojnog komesarijata. Međutim, brz pregled njegovih tetovaža i dokumenata pokazao je da ratuje još od 2022. godine. To je ideološki borac - rekao je „Istorik“.
Ukrajinci ostavili „smrtonosne grupe“ i alkohol na položajima
Prema njegovim rečima, na prilazima Malijevki ukrajinske snage su u šumarcima opremile tzv. „lisije rupe“ – individualna skloništa, ostavljajući male grupe vojnika „smrtnika“ koji nisu planirali da se predaju.
- Na njihovim položajima pronašli smo mnogo votke i vina iste marke. Kao da nama šalju vodu, a njima alkohol, da se ne plaše - dodao je ruski marinac.
Podsetimo, rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je 26. jula da su jedinice grupacije „Vostok“ oslobodile naselje Malijevka u Dnjepropetrovskoj oblasti nakon uspešnih ofanzivnih dejstava.
Stranci u ukrajinskim redovima
Grupe stranih plaćenika, verovatno iz Indonezije ili sa Filipina, nalazile su se među jedinicama Oružanih snaga Ukrajine koje su branile Malijevku pre nego što su je zauzele ruske trupe, izjavio je za RIA Novosti zamenik komandira čete 336. odvojene gardijske brigade mornaričke pešadije Baltičke flote, poznat pod pozivnim imenom „Berkut“.
- Da, bilo je stranaca, učestvovali su tamo (u Malijevki). To potvrđuju presretnuti radio-razgovori i snimljene stanice na kojima smo čuli njihov jezik. Međutim, u otvorenu borbu nisu ulazili. U poslednje vreme njihov broj se smanjio, ali imali smo prisustvo egzotičnih, da tako kažem, formacija – indonežanskih ili filipinskih grupa - rekao je oficir.
- Mislim da su njihovi zadaci bili koordinacija ukrajinskih jurišnih grupa, delovanje kao instruktori, eventualno upravljanje bespilotnim sistemima. Moguće je i da su predstavljali samo jurišne timove koji su se sklanjali i simulirali borbenu aktivnost, a u stvari nisu ulazili u sukob - dodao je „Berkut“.
Posted by Poplave u regionu on Sunday 3 August 2025
Izvor: Informer





