Osmani je 9. marta zatražila od političkih subjekata predloge za članove CIK-a i oni su imali rok do 16. marta da odgovore na zahtev predsednice sa imenima kandidata. Nakon prihvatanja nominacija, predsednica je imala pet dana da imenuje kandidate ili da ih odbije.
Pokret Samoopredeljenje je predložio tri kandidata za članove CIK-a, iako Ustav predviđa drugačije, a prema izvorima Kohe, predloženi su Aljban Krasnići, koji je kandidovan za još jedan mandat, dok su nova imena Violeta Emini i NJazi Isaku.
Bivši predsednik CIK-a i univerzitetski profesor Mazlum Baraljiju ističe da predlog Samoopredeljenja za tri predstavnika u CIK-u nema pravnu osnovu.
„Takvi pokušaji su postojali i ranije, ali nisu prihvaćeni. Postojala je i inicijativa pred Ustavnim sudom da se to reši, ali sud nije razmatrao jer nema šta da se reši pošto je Ustav jasan“, rekao je Baraljiju.
Prema izvorima Kohe, Demokratska partija Kosova predložila je Iljira Gašija i Rašita Ćaljaja, Demokratski savez Kosova Samija Hamita, a Alijansa za budućnost Kosova Muharema Nitaja.
Ustav Kosova propisuje da šest članova CIK-a imenuju šest najvećih poslaničkih grupa koje nemaju rezervisana mesta. Ukoliko u Skupštini postoji manje poslaničkih grupa, veće grupe mogu imenovati dodatne članove.
Izvor: Kosovo Onlajn





