Najnovije

Zašto je Bugarska zanimljiva špijunima?

Sofija je proterala dvojicu ruskih diplomata posle hapšenja obaveštajne grupe koja je navodno dostavljala poverljive vojne informacije Moskvi.

Bugarska vojska (Foto: Ministarstvo odbrane Bugarske)

Dok su Bojko Borisov i Jens Stoltenberg juče uoči ministarskog sastanka NATO-a u Briselu razgovarali telefonom o špijunskoj aferi koja potresa Bugarsku, ruska ambasadorka u Sofiji Eleonora Mitrofanova je s podsmehom komentarisala razbijanje obaveštajne mreže koja je dostavljala poverljive vojne informacije Moskvi. Mitrofanova je rekla da je jedna od šest uhapšenih osoba s ruskim i bugarskim državljanstvom, koja je među osumnjičenima za špijunažu, samo dolazila u ruski konzulat kako bi se raspitala o ostvarenju penzije, prenosi portal „Novinite.bg”.

„Na osnovu video i audio materijala koje je predstavilo tužilaštvo nemoguće je uspostaviti direktnu i logičku vezu osobe o kojoj je reč s ruskom ambasadom. U ovom slučaju nema nikakve misterije ni krivice”, tvrdi Mitrofanova, kojoj je Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske dan ranije saopštilo da su dvojica ruskih diplomata zbog nedozvoljenih obaveštajnih aktivnosti dobila rok od 72 sata da napuste zemlju.

Moskva je juče pozvala bugarske vlasti da zaustave lov na veštice koji šteti njihovim nacionalnim interesima, saopštila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, komentarišući potez Sofije da proglasi osoblje u ruskoj ambasadi personama non grata.

„Vreme je za povratak na konstruktivnu bilateralnu agendu, što je prirodnije za odnose između Rusije i Bugarske”, navodi se u saopštenju Zaharove, preneo je Tas.

Zaharova je istakla da Rusija u skladu s diplomatskom praksom zadržava pravo da odgovori na isti način na proterivanje dvojice ruskih diplomata iz Bugarske. Ovo, inače, nije prvi špijunski skandal između dve zemlje. Sofija je od oktobra 2019. do kraja 2020. godine proglasila za „persone non grata” pet ruskih diplomata. Ali je ovog puta došlo do konkretnog hapšenja osoba osumnjičenih za špijunažu.

Ova obaveštajna afera, koja je odmah privukla pažnju NATO-a, SAD i Velike Britanije, otkrivena je 19. marta, kad je bugarska policija privela šest ljudi koji se sumnjiče za špijunažu u korist Rusije. Među uhapšenima su, kako se navodi u saopštenju, aktivna i penzionisana vojna lica, kao i predstavnici Ministarstva odbrane. Bugarska strana je saopštila da je uhapšena i supruga navodnog organizatora grupe, koja je imala bugarsko i rusko državljanstvo, i koja je navodno „uživala poverenje ruskih diplomata”.

„Ova istraga je ključna za bezbednost Bugarske, ali i za bezbednost naših partnera iz EU, NATO-a i Sjedinjenih Država. Ovo je prvi takav slučaj od 1944. godine”, rekao je glavni tužilac Ivan Gešev.

Portparolka glavnog bugarskog tužioca Siika Mileva izjavila je da se uhapšeni zbog počinjenih dela mogu suočiti s kaznom od 10 godina zatvora do doživotne robije. Mileva je novinarima predočila dostupna saznanja, prema kojima je navodni vođa ove obaveštajne mreže bivši visoki zvaničnik bugarske Vojnoobaveštajne službe, koji je završio obaveštajnu školu u Moskvi koju je vodila ruska GRU. Po povratku u Bugarsku, navodno je dobio zadatak da regrutuje mrežu agenata s pristupom poverljivim dokumentima povezanim s NATO-om i Evropskom unijom.

„Supruga osumnjičenog, koja ima dvojno, bugarsko-rusko državljanstvo, navodno je delovala kao kontakt osoba s ruskom ambasadom, gde je predala dokumente”, rekla je Mileva, prenosi „Juronjuz”.

Među uhapšenima su i visoki zvaničnik Ministarstva odbrane, koji radi na poslovima planiranja i kreiranja vojnog budžeta, oficir vojne obaveštajne službe koji je sakupljao informacije o hibridnim pretnjama i rizicima, uključujući i Rusiju, jedan bivši obaveštajac koji je radio i kao vojni ataše, ali i bezbednjak koji koji je poslat u prekomorsku misiju.

Bojko Borisov je posle razgovora s generalnim sekretarom NATO-a poručio da je Stoltenberg pružio punu podršku Bugarskoj. „Za NATO je važno da se snažno ujedini protiv bilo kakvih zlonamernih aktivnosti kojima su izloženi saveznici”, poručio je preko „Tvitera” Borisov, koji je dan ranije pozvao Rusiju da prestane da špijunira Bugarsku.

Otkrivanje ove afere ide naruku Jensu Stoltenbergu, ali i Bojku Borisovu, kojem u skladu s novom orijentacijom Bele kuće odgovara zahlađenje odnosa s Moskvom u pokušaju da zadrži vlast i posle parlamentarnih izbora 4. aprila. Generalnom sekretaru Severnoatlantske alijanse ovaj slučaj će poslužiti kao dodatni argument za zbijanje redova protiv sve „agresivnije” Rusije na ministarskom sastanku NATO-a, kojem prisustvuje i šef Stejt departmenta Entoni Blinken.

Zato je Stoltenberg u Briselu izjavio da NATO pažljivo prati bugarsku istragu o navodnom ruskom špijunskom lancu.

„NATO je uvek veoma usredsređen na zaštitu poverljivih dokumenata i poverljivih podataka i mi u potpunosti podržavamo rad našeg saveznika Bugarske na suzbijanju ruskih zloćudnih aktivnosti na njenoj teritoriji”, rekao je Stoltenberg, prenela je BTA.

Kao članica alijanse, Bugarska je operativno zanimljiva za mnoge države, uključujući i Rusiju, pogotovo što će se na njenoj teritoriji ovog proleća sprovesti deo zajedničk

Kakav plan je Ukrajina spremila u slučaju zauzimanja Donbasa, saznajte OVDE.

Izvor: Politika

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA