Dokument pod naslovom „Prednost na moru“, čiji su autori mornarica, marinci i obalska straža, poziva na veću integraciju američkih pomorskih snaga u cilju suprotstavljanja „odlučnim rivalima“ Pekingu i Moskvi. Opisujući nacije kao „dve najznačajnije pretnje za ovo doba globalnog mira i prosperiteta“, pomorska strategija daje prednost konkurenciji sa Kinom zbog „rastuće ekonomske i vojne snage zemlje“, kao i navodnih napora da „izmeni međunarodnu poredak u svoju korist“.
Što se tiče Rusije, dokument kaže da se Moskva mora držati pod kontrolom kako bi se sprečilo da sledi „proširenu sferu uticaja“ i „fragmentira [postojeći] međunarodni poredak“.
Američke pomorske snage trebale bi da „prihvate proračunate taktičke rizike i zauzmu asertivnije držanje u svakodnevnim operacijama“ kako bi osigurale dugoročnu stratešku prednost nad oba „rivala“, navodi se u planu Pentagona.
Strategija upozorava da će narednih 10 godina biti presudne za određivanje globalnog poretka za narednih 80 godina.
„Nalazimo se na prelomnoj tački“, navodi se u izveštaju. „Naše akcije u ovoj deceniji oblikovaće pomorski odnos snaga do kraja ovog veka.“
Moskvu i Peking Vašington odavno izdvaja kao glavne strateške pretnje američkoj vojnoj dominaciji. Tokom prošle godine američka mornarica pojačala je svoje aktivnosti u Južnom kineskom moru, nad kojim je Peking polaže suverenitet. Kina je više puta upozoravala da bi upadi, za koje američka mornarica kaže da su neophodni za zaštitu morskog saobraćaja u regionu, mogli da izazovu opasnu konfrontaciju.
SAD su bile uključene u slične pomorske sukobe sa Rusijom. U novembru je Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo da je ruski razarač isterao američki brod "DŽoh Mekejn" iz Japanskog mora nakon pretnje da će se zakucati plovilo. Pentagon je porekao izvještaj i rekao da je brod napustio vode samovoljno nakon izvođenja "normalnih operacija u međunarodnim vodama".
Koje su nove mere Kriznog štaba pročitajte OVDE.

Izvor: vostok.rs