Најновије

Шок у Сирији: ХТШ и Курди постигли договор, интеграција у...

У изненађујућој најави, привремена влада Сирије је 10. маја саопштила да је постигла значајан споразум са Сиријским демократским снагама (СДФ) о интеграцији групе коју предводе Курди, коју подржавају Сједињене Државе, у државне институције.

Привремени предсједник Ахмад ал-Схараа је у саопштењу навео да је циљ споразума са СДФ-ом "осигурање права свих Сиријаца на представљање и учешће у политичком процесу и свим државним институцијама на основу надлежности, без обзира на њихову вјерску и етничку припадност".

Споразум ће такође признати курдску заједницу у Сирији као саставни део државе, каже Шара. Поред тога, споразум је нагласио јединство Сирије и предвиђао да се „све цивилне и војне институције на североистоку Сирије“ споје „у управу сиријске државе, укључујући граничне прелазе, аеродром и нафтна и гасна поља“.

Он даље гарантује подршку групе коју предводе Курди сиријској држави у борби против „остатака Асадовог режима“ и било које друге претње безбедности и јединству земље.

СДФ контролише огромне делове северне и источне Сирије, укључујући нека од најуноснијих нафтних и гасних поља у земљи.

„Сматрамо овај споразум стварном приликом за изградњу нове Сирије која обухвата све њене компоненте и осигурава добросуседство“, рекао је генерални командант СДФ-а Мазлум Абди у oбјави на мрежи Икс.

Извршни одбори су наводно добили задатак да осигурају да се споразум имплементира до краја године. Ипак, нејасно је када ће процес почети.

Након објављивања споразума, гомиле су се окупиле широм сиријских градова Алепа, Хомса, Хаме, Тартуса, Деир Езора и Хасаке како би прославиле.

До овог продора дошло је усред озбиљне ескалације на сиријској обали, где су владине снаге до сада убиле више од 1.000 цивила из алавитске мањине - којој припада бивши председник Башар ал-Асад. СДФ је осудио убиства.

Споразум легитимише СДФ и истовремено омогућава приступ сиријској прелазној влади богатим ресурсима северне и источне Сирије. Међутим, још је прерано да се зна да ли ће бити успешан. Односи између две стране су компликовани и Шара је можда прихватио споразум да ублажи међународни притисак након масакра на обали.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Најновије вести - Правда

Најновије вести - Ратни извештаји

Urbancube