Најновије

Делегација ЕУ и Медиум Галуп: Чланство Србије у ЕУ подржава 59% грађана

БЕОГРАД - Већина грађана - 59 одсто - подржава чланство Србије у Европској унији и општи ставови према ЕУ су генерално стабилни, резултати су најновијег испитивања јавног мњења које је спровео Медиум Галуп.
Европска Унија (Фото: Pixabay)

Европска Унија (Фото: Pixabay)

Подаци, истовремено, показују да је две трећине грађана против признавања независности Косова у циљу уласка у ЕУ, иако сматрају да је то главни услов приступања, показало је истраживање "Ставови грађана Србије према ЕУ интеграцијама". Како је рекла директорка истраживања и развоја ТНС Медиум Галупа Милана Алексић на конференцији за новинаре, 59 одсто грађана подржава чланство Србије у ЕУ, а уколико би референдум о приступању Србије ЕУ био одржан данас, 55 одсто грађана гласало би "за", док би 26 одсто било "против". "Као услов који Србија треба да испуни како би постала чланица ЕУ, 41 одсто грађана наводи признавање независности Косова, а следећи на листи услова су свеобухватне реформе, које наводи 21 одсто грађана, затим борба против корупције и криминала - 12 одсто, и економска стабилност, такође 12 одсто", рекла је Алексић. Подаци истраживања показују да, иако то сматрају као главни услов приступања, 66 одсто грађана је против признавања независности Косова у циљу уласка у ЕУ, док 58 одсто подржава дијалог Београда и Приштине. Према њеним речима, однос грађана према ЕУ је стабилан и 47 одсто грађана рекло је да је њихов став "генерално позитиван", а у претходном истраживању Медиум Галупа, такође спроведеном за потребе Делегације ЕУ у Србији, тај став је изнео исти проценат грађана. "Најчешћи разлози које грађани наводе су економске природе - боља будућност, просперитет- 46 одсто, бољи стандард 38 одсто и боље шансе за запослење 34 одсто", рекла је Алексић. Како је навела, грађани који су против чланства, поред бриге о повећању сиромаштва и лошијег стандарда, као главне разлоге наводе експлоатацију природних ресурса, притиске, условљавање, као и губитак националног идентитета. "Педесет седам одсто грађана очекује да ће Србија постати чланица ЕУ за око 10 година и раније, док се смањио број грађана који сматрају да се то никада неће догодити и сада износи 14 одсто, а тај број је у септембру 2014. износио 22 одсто", рекла је Алексић. Према њеним речима, грађани су навели да би жеелели више информација о утицају приступања ЕУ на економску ситуацију и животни стандард у Србији, и то 33 одсто, затим о животу обичних људи у државама чланицама ЕУ и то 33 одсто, а на трећем месту су информације о преговорима Србије са Еу, што је навело 27 одсто грађана.
Прочитајте још:ОВО ЧЕКА И СРБИЈУ: Депеше раскринкале Милове НАТО лажи!Шешељ: Вратићу орден ако ће то помирити цркву
Алексић је навела да је 24 одсто грађана чуло за програме помоћи ЕУ и да верују да је ЕУ четврти највећи донатор. "То показује да перцепција грађана о донацијама и даље није у складу са реалном ситуацијом, јер је ЕУ од 2000. до 2015. за Србију издвојила више од 3 милијарде евра бесповратне помоћи из претприступних фондова", истакла је Алексић. Истраживање, које је за потребе Делегације ЕУ у Србији реализовао ТНС Медиум Галуп од 26. марта до 1. априла, спроведено је на узорку од 1.265 пунолетних испитаника, методом "лицем у лице". Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

МИША ЂУРКОВИЋ: Клан

У недељу се одржавају локални избори у низу градова, од којих ће можда занимљиво бити у Ни...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА