– Није то никакав милитантни и терористички камп, како су га приказивали прорежимски аналитичари тврдећи да се деца у њему обучавају за неке терористичке акције. То је камп у коме су се деца учила преживљавају у природи, одбрани, патриотизму и родољубљу, а новинари су на лицу места имали прилику да се у то увере – саопштио је новинарима Стаматовић, након што је полиција забранила камп у четвртак око 22 часа, два дана пред његов званичан завршетак.
– Због тих оптужби, нећемо одустати од кампа, него ћемо се трудити да он прерасте у традицију, како би деца могла да уче оно што не могу да науче кроз редовно школовање, а првенствено како да заштите себе, своју породицу и да развијају свест о својој држави – поручио је Стаматовић.
И Стаматовић и Жељко Вукелић, председник Удружења учесника оружаних сукоба на простору бивше Југославије, истакли су да је камп „био на време пријављен полицији, која је дала сагласност за његово одржавање, те да је општина Чајетина подржала камп, јер је организован у складу са законима и уставом Србије“.
– Локална самоуправа је помогла у справама које су им биле потребне, у храни и смештају и ми ћемо то и даље радити, без обзира колико нас оптуживали. Знамо да радимо исправу ствар и да децу васпитавано онако како треба и како је популарно свуда у свету. Ако овакви кампови постоје у Русији и у свим развијеним земљама – Француској, Немачкој, Шкотској, Ирској и другде, у чему је проблем Александра Вучића са овим кампом – запитао се Стаматовић.
Он је оценио да је камп послужио актуелном режиму за обрачун са њим, пошто је Чајетина једна од ретких опозиционих општина, а Стаматовић је и председник Иницијативног одбора опозиционе Здраве Србије.
– Нисам знао да треба да се тражи дозвола од Александра Вучића за све што се ради у Србији. Он и његова власт могу да распродају националне интересе и да злоупотребљавају грађане Србије, а у кампу, што сте могли да снимите, није било никаквих активности које су усмерене против било кога. То је био хуманитарни камп у коме су деца учила одбрану и заштиту, патриотске и традиционалне вредности и изгледа да се то не свиђа актуелној власти, која распродаје државне интересе и форсира ријалити програме на Хепију и Пинку – рекао је новинарима Стаматовић.
На примедбу да није примерено то што су се деца обучавала војним вештинама у униформама, користећи пластичне и алуминијумске реплике ватреног оружја, и на дилему о томе да ли тај камп може учити децу правим вредностима, Стаматовић је узвратио:
– То јесте прави начин да се деца уче правим вредностима. Учесници кампа су носили униформе које су им дали њихови родитељи. У чему је проблем да деца обуку униформу државе Србије? Колико данас на улицама Србије има униформисаних цивила која могу да купе униформу у било којој кинеској радњи. Није то милитаризација деце. Јесмо ли позивали децу да нападну било кога или су се она добровољно пријавила и, уз сагласност родитеља, учила да се бране – упитао је Стаматовић.
На опаску да би такву врсту обуке требало да организују државне институције, у чијој надлежности је одбрана земље, а да би извиђачи и сличне организације децу требало да уче сналажењу у природи, Стаматовић је рекао да деца у школама више не уче одбрану и заштиту.
– Ми смо претеча онога што је некада било, али га више нема. И извиђачи и сличне организације имају униформе и у чему је проблем што су деца носила униформе, које, као и пластичне пушке, можете да купите у свакој кинеској продавници – истакао је рекао Стаматовић, а потом поручио:
„Када ова способна власт тврди да се ради о „терористичком кампу“, зашто су га затворили само дан пред завршетак? Или су неспособни и за оставке, јер нису били спремни да делују превентивно на окупљање деце, или су ово најпре допустили, а потом искористили за политички обрачун?“
Униформе у ријалитију, држава не реагује
Наводећи да се „званичне униформе користе за камп „великог шефа“ Митровића, Стаматовић је саопштио да се „не граде болнице и школе, али се гради ријалити град у склопу Пинка, вредан 18 милиона евра“, те да су „униформе које нису у употреби, а које су користила деца у кампу на Златибору, узнемириле Вучића, Чеду и Крстића. – Након неколико дана кампа, учесници ријалитија на ТВ Пинку су „мобилисани“, обучени у униформе Војске Србије и „у приправности“, као задатак који им је дат у оквиру боравка. Такав „перформанс“ је на најгори могући начин приказао обележја институција – навео је Стаматовић и додао да држава у том случају није реаговала.
Усавршени „Бук“ домета 70 км који истовремено гађа до 36 циљева, испоручен "коме треба". Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Данас