На обалама Сене, археолози су пронашли остатке најстаријег Нормана икад откривене. Три кости леве руке овог пренеандерталца требало би да расветле бројне недоумице о пореклу савременог човека. Научници сматрају да ће захваљујући овом открићу чак разоткрити једну „карику која недостаје“ у еволуцији људи.
Карика која недостаје? (Фото: http://www.freshfitness.ca)
Налазиште је изузетно јер је из периода из ког кости потичу иначе пронађено врло мало фосила, каже Бруно Морел, палеонтолог Националног центра за научна истраживања. Он каже да су ове кости старе 200.000 година из средњег плеистоцена „једини познат примерак у северној Европи“. Жан Филип Февре, његов колега, каже да откриће „попуњава празнину у знању о томе како су ови праљуди еволуирали у овом географском подручју и како су се прилагођавали окружењу“. Ипак, још је непознато одакле неандерталци потичу, иако делује да су еволуирали у Европи и то у изолацији. Кости руку пронађене су 10. септембра 2010. али је анализа трајала све до почетка овог месеца, када је и објављено откриће у научном журналу Плос Оне.
Прочитајте још:(ВИДЕО) Која животиња има највеће тестисе?(ВИДЕО) Ово је највећа птица на свету која лети!
Кости потичу од једне особе чији пол није познат и то из периода између 236.000 и 183.000 пре нове ере. „Анализе нам показују да је овај човек ближи неандерталцима него модерном човеку“, каже Морел. Он указује да су на костима примећена оштећења која подсећају на она која имају професионални спортисти и да су вероватно настала услед репетитивних покрета, попут бацања камена. Извор: Индепендент
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.