То је за сутрашњу Политику рекао отправник послова амбасаде Шпаније у Београду Ињиго Рамирес де Аро Валдес, истичући да каталонски сепаратизам нема подршку.
Рамирез де Аро рекао је и да сепаратизам Каталоније нема међународну подршку, јер "признање унилатералних декларација изазива глобални хаос и мапу света претвара у бесмислену ратну шару".
На питање да ли Србија практично треба да призна једнострано проглашену творевину да би напредовала у евроинтеграцијама, Рамирес де Аро је одговорио да је Шпанија против тога да унилатерална декларација може да се подржи или прихвати, и то због принципа који се мора поштовати свуда.
"Унилатералном декларацијом се нигде не могу мењати границе. Ако се допусти да се то једном уради, настаје закон џунгле. Са Косовом смо већ ушли у ту владавину закона џунгле", рекао је Рамирес де Аро.
Он је истакао да Шпанија негодује због тога што исте оне земље које прихватају и подржавају независност Косова не прихватају друге унилатералне прокламације независности, што делује као хипокризија, контрадикција.
"Следи и логично питање: ако сте прихватили да се разбије Србија, и покушавате да створите независно Косово, зашто онда не прихватите да се та непостојећа самопрокламована творевина подели?", пита се Рамирез де Аро Валдес.
Као једну од битних разлика између сепаратизма на Косову и у Каталонији, он оцењује да, како каже, огромна контрадикција што су САД и друге земље признале Косово вероватно произилази из претходних година и чињенице да су Срби "у том филму били проглашени за лоше момке које је требало казнити".
Нагласивши да је сигуран да каталонски сепаратизам нема нити ће имати подршку, Рамирес де Аро каже за Политику и да би међународна подршка у овом случају створила општу нестабилност.
"Каталонија ужива аутономију, слободу и демократију. Када говоримо о набујалом сепаратизму, треба знати да се он састоји само из националистичких симбола и грађења емоција на популистичкој реторици која је у суштини крајње реакционарна", закључио је Рамирес де Аро Валдес.
Он је додао и да је последњих година каталонски национализам нарастао највише због економске кризе, али да се не може дозволити да популистички ентузијазам диригује демократијом, већ да њоме управљају норме и закони, а не улица.
Прочитајте још:
Муфтија напао СПЦ: Црква баштини геноцидну политику!
Курти: Помирићемо се кад Србија призна Косово
Извор: Танјуг