Арктик полако, али сигурно заузима све важније место у размишљањима светских стратега и њиховом виђењу развоја света наредних деценија. Велика, неистражена и недирнута пространства, неиспитано, али несумњиво огромно природно богатство, пространства која би могла да постану у будућности веома важни водени путеви за транспорт људ
Ево само једног податка који иде у прилог таквим плановима. Руско министарство за регионални развој сматра да би Северноисточни пролаз, због великог топљења леда, могао да постане веома атрактиван за пролаз бродова. У наредних шест година, према руској процени, транспорт робе овим путем могао би да порасте са садашњих 1,26 на 28,8 милиона тона. Гужва у овој арктичкој трци је велика. Нису заинтересоване само државе чије обале запљускује Северни ледени океан, попут САД, Канаде, Русије, Норвешке ... Међу заинтересованим су Велика Британија, Данска – којој је одскочна даска Гренланд – Кина и друге велике земље у развоју. Веома је интересантно и најновије појављивање НАТО-а у арктичкој причи. У време избијања кризе у Украјини, чули су се предлози (Норвешке) да би Северноатлантски пакт требало да буде војно присутан у зони која се простире око Северног пола. Основна идеја била је да авиони с ознакама НАТО-а патролирају над Арктиком. Одговор Русије био је кратак и недвосмислен. „НАТО нема шта да тражи на Арктику”, изјавио шеф руске дипломатије Сергеј Лавров. А када је реч о Москви, она је одлучила да се Руси врате на север. Према наредби врховног команданта, председника Владимира Путина, руске трупе морају да буду присутне целој северној обали – од Мурманска до Чукотског полуострва. И чувају богатство руског дела Арктика, које се, како пишу РИА Новости, процењује на 30 билиона долара.
Русија је, после дужег затишја, последњих година почела повратак на своје северне обале. Више од петине руске територије лежи у арктичкој зони, али на том простору живи свега 2,3 милиона становника (0,63 по квадратном километру). Због тога је Кремљ одлучио да врата за овај велики повратак отвори армија. Вест из Москве која се појавила се 18. децембра прошле године озваничила је ову политику. У њој се каже да је руски министар одбране Сергеј Шојгу наредио стационирање војске у арктичком региону. Почетком фебруара појавила се информација да ће руска Северна флота у наредном периоду бити озбиљно појачана. Постојећим снагама биће придодате две арктичке бригаде и јединице авијације и противваздушне одбране.А онда је пре неколико дана, после састанка у Министарству одбране, Сергеј Шојгу изјавио да ће Русија, до краја ове године стационирати трупе дуж арктичке обале. У априлу ове године председник Владимир Путин наредио је да се на северу земље изгради стална руска поморска база у којој би били стационирани војни бродови и нуклеарне подморнице. Почетком септембра, командант руске северне флоте Владимир Корољов потврдио је да ће на Новосибирским острвима почети изградња нове поморске базе. Коментаришући овај озбиљан повратак Русије у регион Арктика, војни стручак Махаил Ходаренок, главни уредник недељника ВПК каже: „Руско војно присуство крајем прошлог и почетком овог века било је равно нули. На целој арктичкој обали није био стациониран ни један једини војник. А тадашња реформа војске ишла је толико далеко да су оружани системи и војна техника једноставно остављани на обали или на острвима у Северном леденом океану.”
Прочитајте још: Путин поручио: Медвед не пита за дозволу!
Обнова војне структуре на северу је почела. И судећи према вестима са терена, то се ради веома брзо. Прошлог месеца саопштено је да је Русија почела изградњу нових војних насеља на северу. Реч је о типским насељима у форми звезде у којима ће се налазити објекти за живот, управа, спортски терени, сауна и простори за одмор. Облик звезде омогућиће војницима и старешинама да се крећу у комплексу без излагања екстремно ниским температурама. Посао одмиче и у другим областима. Почетком овог месеца саопштено је да је Русија на северу подигла два најмодернија радара: на Врангеловом острву и наспрам Аљаске. Модернизују се и граде нови аеродроми. О озбиљности руског повратка на север на свој начин говори вест да Русија гради арктички хеликоптер. Реч је о модификованој верзији вишенаменског хеликоптера МИ-8, која би требало да прве пробе има ове зиме. Овај хеликоптер биће способан за летове у најгорим условима зиме, снега и веома ниских температура.
Жарко Ракић
Извор: Политика