Најновије

Имате проблем са негативним емоцијама - али да ли такве емоције реално постоје!?

Ниједно осећање само по себи није ни негативно ни позитивно. Сва осећања су једна врста телесног узбуђења а оно што им даје квалитет позитивног или негативног доживљаја јесте евалуација (процена, етикета, значење које сте одабрали да припишете ситуацији, догађају у којем се емоција јавља или самој емоцији). Осећање само по себи је само вид енерегије у покрету, енергије којој ћемо дозволити да слободно струји или ћемо се са њом борити.
Главу горе! (Фото: personalexcellence.co)

Главу горе! (Фото: personalexcellence.co)

У случају да допуштамо енергији осећања да струји без отпора, не опиремо јој се, та енергија ће прострујати кроз тело и неће стварати непријатне блокаде и телесне сензације. У случају да се опиремо тој енергији, односно њеном слободном кретању, у телу ће се створити енергетске и мишићне блокаде, које стварају доживљај нелагодности, напетости, бола, отупелости, апатије, умора и сл. У случају да блокирамо енерегију осећања (експресију осећања) дуже време, те блокаде ће постати хроничне и свакодневно ће нас ограничавати у експресији, конатакту са собом и доживљавању (како непријатних тако и пријатних осећања). Наше реакције (емоције) и њихово трајање директно одређују квалитет нашег живота. Веома је важно да нагласимо да квалитет нашег живота у том смислу зависи 100% од нас самих, односно од способности да прихватамо и не везујемо се за осећања. Сви знамо да нема осећања без телесног доживљаја, односно телесних симптома. Свако осећање манифестује се истовремено на три нивоа: Телесном – у виду телесних сензација (на пример: убрзан пулс, промене у дисању, врући таласи и сл.) Емоционалном – осећај узбуђења који се доживљава као пријатан или непријатан Менталном – мисли, менталне представе (имагинација), уверења Особа може блокирати експресију осећања на сва три нивоа. Зашто људи блокирају експресију осећања? Постоје два базична разлога за то: Анксиозност поводом непријатности – особа верује да су одређена осећања веома непријатна (као на пример: туга, љутња, повређеност, страх и сл.) и да би суочавање са њима било сувише болно и непријатно. Антиципација (очекивање) те непријатности узрокује анксиозност (стрепњу) и отпор (блокаду) ка суочавању са емоцијом што доводи до непријатног доживљаја и тензије, напетости и других непријатних телесних сензација. Када се то догоди особа верује да је управо тај непријатни доживљај потврда да је суочавање са емоцијама само по себи непријатно и болно и да не треба да се више са њима суочава. Ако се особа суочи са емоцијом, без тог почетног негативног очекивања, особа неће доживети непријатност већ само проток енергије и отпуштање узбуђења.
Прочитајте још:(ФОТО) Да ли она свесно провоцира својим грудима!?
Поистовећивање са емоцијом – особа се често поистовећује са неким својим негативним осећањем и верује да је та негативна емоција потврда да особа има неки негативни атрибут, односно да има неке делове идентитета које опажа као непожељне. Ако се особа поистовећује са емоцијама онда она постаје везана за њих и због тога не може да их отпусти. То касније води до стварања негативних емоција према властитиом селфу (као што су: љутња на себе, осећај мање вредности односно его анксиозност,кривица и сл.). Дакле, ако желите да постанете слободни и ослобођени од негативних емоција, одустаните од поделе на негативне и позитивне емоције већ прихватите и суочите се са било којом емоцијом. Научите да прихватате своје емоције безусловно, јер то су ипак само емоције, пролазне реакције. Прихватите следеће чињенице у вези емоција: Свака емоција је пролазно стање Свака емоција је ваша реакција али нисте Ви та реакција Свака емоција је енергетско кретање и врста телесног узбуђења без обзира да ли је ви опажате као позитивну или негативну Направите јасну разлику између ситуације и ваше реакције на ту ситуацију. Емоције и мисли су у вама а не у спољашњој реалности. Ситуације су само окидачи али не и узроци ваших реакција, односно емоција. То значи да ви имате моћ да промените своје реакције јер оне зависе од вас. Суочите се са емоцијама без анализирање и отпора, јер ако занемарите ваше мисли и значења која придајете тој емоцији, емоција је само телесно пражњење и реакција која пролази Посматрајте емоције као телесна искуства, неаналитички и дозволите пуну експресију осећања, без стезања, ограничавања дисања и свесности о доживљају који тренутно осећате Када доживљавате емоцију будите у садашњем тренутку, не дозволите да по навици упаднете у фантазију времена (враћање у прошлост или пројекцију будућности) Анализирајте своје понашање или значење емоционалне реакције тек када је емоција прошла Будите свесни да мисли које вам се јављају заједно са емоцијом нису чињенице већ оне само одражавају ваш, субјективни угао гледања на ситуацију, увек постоји више углова гледања на исту ситуацију Ваш начин понашања не мора бити у складу са емоцијом коју доживљавате јер то како ћете се понашати је ствар ваше свесне одлуке која се базира на процени ситуације. Ниједна емоција колико год она била интензивна вас не може навести да урадите нешто што иначе не бисте. Пише: Владимир Мишић дипл.психолог Извор: Правда / vaspsiholog.com  

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА