БЕОГРАД - Иако је Америка гласно затражила од ЕУ да се „прекину склопљени прљави послови“ за Јужни ток, судбину овог гасовода ипак неће одређивати званични Вашингтон, већ Москва и Брисел, и то одмах након именовања новог шефа Европске комисије, сматрају српски званичници.
У међувремену, како за Курир тврди Душан Бајатовић, директор „Србијагаса“, Београд не зауставља припреме за изградњу ове велике инвестиције. - Јужни ток је геостратешки пројекат, који доноси нови квалитет у енергетској стабилности Европе. То је директан приступ новим количинама гаса које су нужне Европи, пре свега југоисточној Европи, а у њему учествују немачке, италијанске и француске фирме. Тај гасовод повећава европску економску конкурентност. Према томе, он ће се градити јер су интереси Европе и Русије јасни. Како ће се поделити утицај на политичку и економску моћ коју носи са собом, као и Северни ток, предмет је разговора. Гас је еколошки енергент, а они који критикују тај пројекат не нуде јасне алтернативе. Јесте да постоји притисак у вези са тим пројектом, али економски интереси и разлози за његову изградњу нађачавају притиске оних који га оспоравају. Што се тиче Србије, припреме теку у складу са роковима и није спорна његова градња - рекао је Бајатовић за Курир. И потпредседница Владе Зорана Михајловић каже да се Србија држи плана, али додаје да ми не одлучујемо о судбини Јужног тока. - О томе ће одлучивати Русија и ЕУ, и у зависности од њиховог договора, зависиће и судбина наше деонице гасовода. Али о томе тек треба да се разговара- рекла је Михајловићева. Министар спољних послова Ивица Дачић отпутоваће данас у Москву овим поводом.
Прочитајте још:Бајатовић: О Јужном току одлучују Русија и ЕУ, а не САДНајвише џихадиста има у Босни и на Косову!
Иначе, полемику у Европи изазвала је изјава Викторије Нуланд, помоћнице америчког државног секретара за Европу, која је чланицама ЕУ, али и кандидатима поручила да од њих тражи да „прекину прљаве послове који повећавају зависност тих земаља од једног извора снабдевања енергијом“. Извор: Курир