БEOГРAД - Студентска конференциjа универзитета Србиjе (СKOНУС), кровно представничко студентско тело, у координациjии са студентским парламентима државних универзитета, организуjе данас али и наредна два дана студентске протесте у свим универзитетским градовима, незадовољни због усваjања измена и допуна Закона о високом образовању.
Студенти нишких факултета затражили су данас на протесту од просветних власти да се броj редовних испитних рокова не смањуjе са шест на пет и да се не скраћуjе дужина апсолвентског стажа, уз поруку да скупу не присуствуjу "лоши ђаци већ будућност Србиjе". Oсим наведених краткорочних захтева, студенти су затражили доношење новог Закона о високом образовању у чиjем писању би учествовали и њихови представници. Нишки студенти упутили су са Tрга краља Mилана писмо jавности, а затим потписали петициjу коjом траже испуњавање њихових захтева и коjу ће послати Mинистарству просвете. Писмо jавности на преотесту прочитао jе студент проректор Ђорђе Станковић коjи jе навео "да jе образовање све скупље, а плате њихових родитеља све мање". На студентске захтеве подсетио jе председник Студентског парламента Mилан Петковић уз наjаву да ће централни простест свих студената у Србиjи, ако захтеви не буду прхваћени, бити одржан 13. октобра у Београду. На скупу jе речено да jе градиво застарело па студенти траже савремениjе програме и примерено оптерећење студената, као и прилагођавања образовања наше земље са осталим земљама Eвропе и света. Студенти су носили транспаренте, на jедном од њих jе писало "Студирање jеднако банкротирање", на другом "Студент ниjе запалио жито, али може да запали преко". За сутра у подне испред Mинистарства просвете заказан jе протест у Београду, као и у Новом Саду и Kосовскоj Mировици, рекао jе Jеремић и наjавио да ће штраjк бити одржан и у среду, у Новом Пазару. Протести се организуjу у сарадњи са универзитетским студентским парламентима, а студенти захтеваjу шест обавезних испитних рокова у школскоj 2014/15. уместо пет. Tакође, траже да студенти коjи су уписани у прву годину студиjа школске 2010/11, односно 2011/12. године задржаваjу право да се финансираjу из буџета наjдуже годину дана по истеку редовног траjања студиjа, као што jе и до сада била пракса. - Изузетно од одредаба члана 94. став 1. Закона о високом образовању, статус студента коjи не заврши студиjе до истека рока коjи jе одређен у тачки 4 овог члана, не престаjе и продужава се до краjа школске 2015/16. године, jедан jе од захтева студената.
Прочитајте још:Напуштање Косова се не може зауставити!
Сви беже од Шапићевог доктората
Њихови дугорочни захтеви су: почетак рада на изради новог Закона о високом образовању са активним учешћем релевантних студентских представника у радноj групи, као и почетак рада на проналажењу дугорочног решења проблема квалитета наставе, оптерећења и недовољно jасно дефинисаних програма студиjа и студентских курсева, уз учешће студената у радноj групи. - Немамо другог начина, него да мирним протестом искажемо незадовољство, пре свега због начина комуницирања са студентима, а онда и због донесених измена и допуна Закона, рекао jе Jеремић и позвао студентске организациjе и асоциjациjе да у сарадњи са студентским парламентима свих факултета и универзитета подрже протест. Извор: Танјуг