Београд -- Министар просвете Срђан Вербић рекао је поводом штрајка студената, да не види разлог за екстремно незадовољство академаца.
Како је рекао, студенти су својевремено и сами изјављивали да су задовољни већином измена Закона о високом образовању, али и да ће са њима, ако буду тражили састанак, раговарати о сваком конкретном захтеву. Расправа о изменама трајала је целог лета, рекао је Вербић и, говорећи о захтевима студената, истакао да број испитних рокова није смањен, јер су претходним законом била предвиђено четири испитна рока. “Сада је у прелазним одредбама пет рокова, па би студенти овим требало да буду задовољни“, рекао је је Вербић. Што се тиче захтева за буџетско финансирање продужене године, такозваног апсолвентског стажа за студенте који нису положили све испите у року, министар је објаснио да је то укинуто још претходним законом. "Није било никаквог разлога да се апсолвентски стаж поново уводи овим законом. Влада штити оне којима је помоћ најпотребнија. Ако будемо дозвољавали и даље да се унедоглед растеже студирање за оне који су одавно саслушали сва предавања и даље заузимају место у дому, због тога ће дом и регресирануу исхрану изгубити неко од млађих студента. То никако не желимо“, рекао је Вербић. Он је навео да је и захтев који се тиче продужетка рока за оне који су по Болоњском програму уписали студије, решив на сваком појединачном факултету. И посебни саветник министра просвете Милован Шуваков истакао је да су у Министарству зачуђени протестом студената због измена Закона о високом образовању, с обзиром на то да се, како је рекао, догађају месец дана пошто су измене Закона усвојене. “Што се тиче дугорочних захтева студената, они се у потпуности поклапају са плановима које је Министарство још раније најавило, а то је, између осталог, израда новог Закона о високом образовању која је већ почела, и то у сарадњи са студентским организацијама, као и повећање квалитета студија“, рекао је Шуваков. Студентска конференција универзитета Србије (СКОНУС), кровно представничко студентско тело, у координацијии са студентским парламентима државних универзитета, организовала је данас али и наредна два дана студентске протесте у свим универзитетским градовима, незадовољни због усвајања измена и допуна Закона о високом образовању. Серија протеста је отворена штрајком у Нишу у организацији нишког универзитетског Студентског парламента, као и у Крагујевцу, рекао је председник СКОНУС Данило Јеремић. За сутра у подне испред Министарства просвете заказан је протест у Београду, као и у Новом Саду и Косовској Мировици, рекао је Јеремић и најавио да ће штрајк бити одржан и у среду, у Новом Пазару. Протести се организују у сарадњи са универзитетским студентским парламентима, а студенти захтевају шест обавезних испитних рокова у школској 2014/15. уместо пет.
Прочитајте још:
Такође, траже да студенти који су уписани у прву годину студија школске 2010/11, односно 2011/12. године задрже право да се финансирају из буџета најдуже годину дана по истеку редовног трајања студија, као што је и до сада била пракса. "Изузетно од одредаба члана 94. став 1. Закона о високом образовању, статус студента који не заврши студије до истека рока који је одређен у тачки 4 овог члана, не престаје и продужава се до краја школске 2015/16. године", један је од захтева студената. Њихови дугорочни захтеви су почетак рада на изради новог Закона о високом образовању са активним учешћем релевантних студентских представника у радној групи, као и почетак рада на проналажењу дугорочног решења проблема квалитета наставе, оптерећења и недовољно јасно дефинисаних програма студија и студентских курсева, уз учешће студената у радној групи. "Немамо другог начина, него да мирним протестом искажемо незадовољство, пре свега због начина комуницирања са студентима, а онда и због донесених измена и допуна Закона", рекао је Јеремић и позвао студентске организације и асоцијације да у сарадњи са студентским парламентима свих факултета и универзитета подрже протест. Извор: Б92