Најновије

Високи комесар УН затражио у Европском парламенту: Србија центар за избеглице

БЕОГРАД – После одлуке Мађарске да фактички затвори своју границу, Србија ће највероватније постати нека врста платформе у избегличкој кризи, места на коме би се организовала селекција избеглица на оне који имају право на азил и на оне који не могу да га добију. Одатле би се они који добију азил транспортовали у европске земље прихвата, а они који су одбијени били би присилно враћани у државе порекла.
Антонио Гутереш (Фото: Принтскрин)

Антонио Гутереш (Фото: Принтскрин)

Ову оцену изнео је јуче у Европском парламенту у Бриселу, Антонио Гутереш, високи комесар УН за избеглице, иначе аутор програма за решавање избегличке кризе који је прихватила ЕУ и који се заснива на успостављању координационих центара за прихват и селекцију избеглица и миграната. Гутереш је рекао да „не зна шта ће да се десити на мађарској граници, али да је извесно да је хитна помоћ неопходна Србији“. „Потребно је да у Србији брзо установимо капацитете за систематски пријем (избеглица) и вероватно за програм релокације – пребацивања избеглица у треће земље уколико Србија буде примила велики број „, рекао је Гутереш обраћајући се члановима Одбора за спољне послове ЕП. „Србија ће бити место на које ћемо се концентрисати, то је неизбежно“, рекао је Гутереш. „Ако не употребимо Србију такође као платформу за релокацију – односно пребацивање у треће земље и за враћање у земље порекла – у том случају имаћемо веома велике проблеме.“ На састанак у ЕП јуче су били позвани и арапски посланици из Либије, Марока и Туниса као и представници турског парламента који су сви од реда одржали лекцију из достојанства својим европским колегама од којих су добили аплауз. „Европа треба да призна своје грешке и учини све да их исправи колико је могуће. Не можете да свргавате диктаторе какав је, без сумње био Гадафи, да избомбардујете и да затим у својим авионима одете кући као да ништа није било не предвидевши при том шта ће бити после и препуштајући тамошњи народ хаосу – све то у име људских права“, рекао је посланик из Туниса. Он је додао и да не верује да ће и Србија почети да избацује избеглице и оценио да је српска влада „до сада била врло коректна“. О томе како је Европа пустила кризу да достигне усијање сведочио је турски посланик који је рекао да од 2011. у његову земљу дошло два милиона избеглица из Сирије. Турска је инвестирала више од милијарду евра за њихов прихват, давала је државне стипендије студентима, а да је ЕУ при том реаговала симболичном подршком. Слично је са Либаном у коме живи око два милиона избеглица из Сирије. Сада када је коначно криза кулминирала, Турској се више не дају комплименти да је држава-модел.
Прочитајте још:НА ХОРГОШУ ПРАВИ РАТ: Повређене стотине миграната, међу њима и деца (ФОТО/ВИДЕО)ОРБАН ПОКРЕЋЕ ХАОС: Србија и Аустрија шаљу полицију, Мађари дижу нове зидове према Румунији и Хрватској
Извор: Вести

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА