БЕОГРАД- Србија има једноставна порески, али компликован непорески систем због чега привреда плаћа 384 непореска намета, од којих су 247 парафискални, изјавила је данас представница Националне алијансе за локални економски развој НАЛЕД Јелена Бојовић.
"Тих 247 парафискалних намета, што је две трећине, значи да привреда за њихово плаћање не добија од државе ништа заузврат, или добија несразмерно мало", рекла је она и додала да 70 таквих накнада уопште не пролази кроз Трезор. Бојовић је на представљању анализе "Непорески намети у Србији 2014" НАЛЕД-а и америчког УСАИД-а изјавила ће оптерећење привреде парафискалним наметима бити смањено ако Влада Србије предузме пет корака. Први је, каже она, да се престане са праксом наплаћивања више такси за једну услугу, а друга и да се висина тих такси усагласи сразмерно цени пружене услуге. Даље је, како каже, потребно укинути намете за које се од државе не добија никаква услуга, нити вредност, али би требало и вратити општинама приходе који им, како каже, по природи ствари припадају. Бојовић је навела да су ова 384 непореска намета евидентирана у првом регистру парафискала који су НАЛЕД и УСАИД формирали 2012. године, а сада је, како каже, потребно да такав регистар формира и држава. "Држава би, такође требало да фомира електорнски регистар такси и накнада, али на националном нивоу и да уз то пропише да инситутције не могу да налаћују никакве таксе које нису наведене у том регистру", рекла је Бојовић. Председник Управног одбора Удружења власника рачуноводствених агенција (УВРА) Ђерђ Пап оценио је да је тих пет предложених корака добро осмишљени, али је навео да недостаје шести корак. "Навели сте како се борити и укинути неке парафискале, али је можда и важније питање како спречити појаву нових", указао је Пап. Економиста Светске банке Душко Васиљевић рекао је да је у извештају Светске банке скренута пажња на то да су парафискални намети један од битнијих проблема српске привреде. "Решавање парафискалних намета је битан део ширих реформи, а потребне су и друге попут реформе инспекција, брже издавање грађевинских дозвола...", рекао је Васиљевић. Он је још додао да је у Србији продуктивност на нивоу 40 одсто Пољске или Чешке, па извозимо мање у поређењу са регионом, али и законе не спроводимо доследно. Професор Факултета за економију, финансије и администрацију ФЕФА Милица Бисић рекла је да су две кључне речи за наш систем непредвидивост и недоследност.
Прочитајте још:Србија је ушла у рецесију!ПКС: 31 српска компанија у Москви
Према њеним речима, чак и кад се у 2012. покушало с борбом против парафискала и чак и кад су се сви сложили да се то регулише, није било координације и административног спровођења. Потпредседник Скупштине Србије Владимир Маринковић изјавио је данас да је укидање једног броја парафискала 2012. позитивно утицало на мале предузетнике, али да сад предстоји да се ради на томе како би се створили бољи услови за све. Иначе, први НАЛЕД-ов регистар парафискала је направљен 2012. након чега је на предлог ове организације и УСАИД-а укинуто 138 парафискалних намета и давања предузетника су тада смањена за 41 одсто. Према њиховим подацима, 20 најиздашнијих такси у 2013. коштало је привреду 76,5 милијарди динара. Тренд укидања сувишних такси, како је речено, није настављен. Извор: Танјуг