Паре да вратим не могу. Тужићу и државу ако ми тражи натраг новац, односно тих спорних 600.000 динара. Горан Јаћимовић, без трунке савести, чак љутито, брани се од оптужби да је један од 30 људи који су злоупотребили помоћ за угрожене у мајским поплавама.
Овај кафеџија из Давидовца код Параћина добио је помоћ од 600.000 динара, и то за обнову дела куће у којој му је била - кафана. На листи оних коју су преварили државу су и власници викендица и гастарбајтери, који су се представили општинским канцеларијама за обнову као најугроженији случајеви, а када су добили новац, вратили су се у Беч и Минхен. Четворочлана породица Јаћимовић добила је помоћ за поплављени пословни простор, у ком је прво била продавница, а непосредно пре поплава кафана. - Поплављено приземље од 200 квадратних метара је подељено на супругу Виолету и мог сина Дарка, на ког сам свој део пренео још 2008. Супруга је добила 250.000 динара за трећу категорију оштећења. Дарко је добио 350.000 динара за четврту категорију оштећења друге половине куће до 100 квадратних метара. Нисмо физички делили кућу, већ смо је само власнички поделили - објашњава Горан Јаћимовић, који је по трећи пут на функцији председника Месне заједнице Давидовац. Он је љут зато што су комшије пријавиле да је добио помоћ за обнову поплављеног кафића. - Стално сам на мети неких комисија и не могу да кренем с обнављањем куће. Поплава ме је унаказила, штета на стамбеном објекту је већа од 20.000 евра, кућа тоне, немам новца да је санирам, а они ме пријављују и прете да ће ми одузети помоћ - каже угоститељ. Горан и његова супруга Виолета тврде да са двоје деце Дарком и Бојаном станују у приземљу куће које је било кафана. - Паре да вратим не могу. Овде живимо сада, пре 15 година ту је била продавница пића. Сада смо преуредили. Нећу да им дозволим да ме после поплаве још и малтретирају. Све ми је уништено. Подељени део до 200 квадрата не може да се употребљава. Објекат је потопљен, влажан, ту више нема живота. Могу да насипам земљом приземље, повећам висину објекта и да наставимо да живимо на спрату - објашњава Горан. На територији полицијских станица у Свилајнцу и Параћину, ипак, још нису поднете кривичне пријаве за злоупотребе помоћи поплављенима. Али, полиција проверава све наводе.
Прочитајте још:СОМБОР: Воза налетео на аутоМалолетна тенисерка: Тренер ме је сексуално искористио, сад идем на психотерапију!
Начелница параћинске управе Данијела Радоњић потврдила је да је комисија издала више од 2.100 решења и да је све урађено према прописима и процедурама Канцеларије за обнову. - Општинска управа није надлежна да проверава легалност и легитимност изјава и документације коју су подносили поплављени - наводи Данијела Радоњић.
Волонтер подметнуо свој рачун и узео 350.000 Најдовитљивији преварант, који је искористио мајске поплаве, био је волонтер из Лознице, који је радио на припремању документације за решења о помоћи. Он је радио у Лозници где је требало да помаже угроженим суграђанима. - Волонтер је уз решење за помоћ, који је предао његов земљак коме је поплављена кућа, написао број свог жиро рачуна у банци. Тако је држава на тај рачун и уплатила 350.000 динара мислећи да је то новац за поплављеног грађанина. Али, новац је подигао волонтер. Онда је човек, на чије је име гласило решење, почео да долази у просторије општине и да се жали да му паре нису легле на жиро рачун. Уследила је провера захтева у ком је утврђено да је погрешан рачун, а волонтер преварант је ухваћен после 15 дана - каже Мирослав Чучковић, председник обреновачке општине. Извор: Блиц