Најновије

Обама: Што пре спровести слободну трговину Азијско-пацифичке зоне

ПЕКИНГ - Председник САД Барак Обама и други лидери азијско-пацифичког региона апеловали су данас на самиту Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕЦ) да се што пре постигне предложени споразум о слободној трговини.
Барак Обама (принтскрин: NBC news)

Барак Обама (принтскрин: NBC news)

Обама и лидери 11 других земаља пацифичког прстена, међу којима су Јапан, Канада, Аустралија и Мексико, дали су инструкције преговарачима да постигну "значајан напредак" и иду у правцу завршетка тешких разговора о споразуму о слободној трговини названом Транс-пацифичко партнерство (ТПП), наводи АФП. "Ми смо наложили својим министрима и преговарачима да им окончање овог споразума буде апсолутни приоритет како бисмо што пре могли да користимо реалне и суштински важне предности ТПП", наведено је у саопштењу. Представници земаља Транс-пацифичког партнерства састали су се на маргинама самита АПЕЦ-а чији је домаћин ове године Пекинг. Вашингтон се годинама залаже за ТПП којим је предвиђено ублажавање трговинских рестрикција, али се њиме искључује друга привреда по величини у свету -Кина. Међутим разговори су доспели у ћорсокак због противљења неких будућих чланица које су скептичне у погледу отварања домаћих тржишта, превасходно Јапана. Обама је у изјавама новинарима рекао да примећује "захуктавање", међутим неименовани амерички званичник је за АФП казао да овај споразум неће скоро бити потписан јер ће решавање неких тешких питања потрајати. Кина хоће да на самиту АПЕЦ-а, који има 21 чланицу, буде прихваћена идеја о Азијско-пацифичкој области слободне трговине (ФТААП), што је дугорочнији концепт за читав регион који би проистекао из ТПП и других иницијатива о слободној трговини.
Прочитајте још:ИСИЛ све опаснији, терористи из Египта се прикључили организацији!Рама данас у посети Србији
Амерички представник за трговину Мајкл Форман јуче је у Пекингу изјавио да је ФТААП "дугорочна тежња", док је ТПП "приоритет" америчке економске политике у азијско-пацифичком региону. Неки кинески аналитичари и државни медији окарактерисали су ТПП као покушај да се заустави све већи економски утицај Пекинга, што Вашингтон негира. Руски председник Владимир Путин, који такође присуствује самиту АПЕЦ-а, изјавио је прошле недеље у једном интервјуу да је ТПП смишљен тако да од њега имају корист САД. Он је додао да одсуство Русије и Кине у ТПП неће допринети успостављању ефикасне трговинске и економске сарадње. Суочен са западним санкцијама због руске политике према Украјини, Путин се све енергичније залаже за блискије трговинске везе са Кином. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА