БЕОГРАД - Србија има шансу, а може и да рачуна на подршку Немачке на путу који је изабрала, путу реформи и евроинтеграција, поручио је данас вицеканцелар Зигмар Габриел, који је на позив српског премијера Александра Вучића дошао у дводневну посету Београду.
Немачки привредници заинтересовани су да повећају инвестиције у Србији, а Берлин ће оправдати поверење Београда у партнерство са Немачком, прецизирао је Габриел, чија је посета највишег ранга, после посете канцеларке Ангеле Меркел 2011. године. Посета вицеканцелара, којег је пратило око 40 немачких бизнисмена, почела је синоћ свечаним пријемом, а настављена је данас седницом Пословног савета Србије и Немачке на којој су српски премијер и немачки гост закључили да ће структурне реформе у Србији допринети њеном развоју и доласку нових немачких инвестиција. Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре рекао да Србија од Немачке не тражи новац, већ инвестиције и помоћ да што пре постане нормална, модерна и развијена земља, додавши да је пред Србијом велики и важан задатак да створи боље услове за пословање. Он се захвалио ЕБРД, ММФ, Немачкој и другим међународним финансијским организацијама и земљама које нас у тим реформама подржавају, а Сбија ће обезбедити услове за развој, укљуцујући доношење нових закона о планирању и изградњи, те решавање проблема у јавној администрацији... Како је рекао премијер, немачки пријатељи изнели су данас на Пословном форуму конкретне предлоге за унапређење пословног амбијента. "Ми не тражимо милостињу, не тражимо новац, већ да нам се помогне да своју земљу развијемо" рекао је Вучић и додао да је циљ Србије да њени грађани раде тешко и напорно и да поштују правила, што ће нас довести до тога да будемо модерна и развијена земља. Вучић је прецизирао да је трговиснка размена Србије и Немачке око три милијарде евра, да се она стално увећава и да је и у овој години, када су Србију погодиле катастрофалне поплаве, настављен тај раст, те је извоз из Србије повећан за више од шест одсто, а увоз за више од осам одсто, и да се очекујуе да се тај тренд настави. Како је рекао, ради се на томе да у Србију инвестира највећи немачки произвођач меса Клеменс Тенис, да желимо долазак компанија и даљу сарадњу у ИТ и аутомобилском сектору, као и друге фриме, али и да оне које су већ овде прошире своје пословање. Вучић је рекао да је Србија захвална Немачкој на подршци на европском путу, и поновио да ми не желимо да будемо најсиромашнија земља ЕУ и да нам неко удељује помоћ и милсостињу. Премијер је нагласио да је вицеканцелара обавестио и о разговорима са ММФ, те да је и сама та финансијска институција предвидела раст производње у Србији у 2017. години већи од два одсто, а да ми милсимо да можемо и боље од тога.
Србија није ни "Мала Русија", ни "Мала Америка" Вучић је поручио да Србија није ни "мала Русија", нити "мала Америка". "Србија сама доноси своје одлуке", рекао је Вучић и додао да је уверен да ћемо умети да очувамо своју независност и стабилност. Вучић је, на питање шта мисли о канцеларки Ангели Меркел и шефу руске државе Владимиру Путину, рекао да је он премијер једне бртојчано мале земље бројчано и да није пресудно шта он лично мисли о тако важним људима. Он је истакао да је Меркел Србији помогла у најмање три наврата, када смо "имали различите тешке инциденте, са којима смо се суочавали". "Помогла нам је у политичком смислу, и Немачка нам помаже много у економском смислу", констатовао је Вучић. "Са Путином имамо коректан однос и коректну сарадњу", додао је. "Не заборавите да је Србија независна и суверена земља - ми нисмо ни "мала Русија", ни "мала Америка", нити било која друга земља. Ми смо Србија и са поносом носимо своје име и то значи да сами доносимо своје одлуке и уверен сам да ћемо своју независност и стабилност увек умети да сачувамо и не видимо непријатеља око себе", закључио је премијер.
Немачки инвеститори желе да улажу у Србију Немачки вицеканцелар Зигмар Габријел изјавио је да су немачки привредници заинтересовани да шире инвестиције у Србији и истакао да је, упркос кратком року у којем је организована посета Београду, велики број нових потенцијалних инвеститора из Немачке показао велику заинтересованост за Србију. Поменувши да су немачка средња предузећа главни инвеститори у Србији Габријел је објаснио да она већ деценијама представљају окосницу развоја Немачке. - Искуство с немачким средњим предузећима показују да где она оду ту и остану - рекао је Габријел, који је и министар привреде. Он је поновио да Берлин подржава Србију на њеном европском путу и нагласио да је Србији и западном Балкану потребна Европска унија, али да су Србија и западни Балкан једнако потребни Унији. - Србија је посебно значајна јер је највећа и не сме да буде препуштена самој себи - рекао је Габријел. Према његовим речима, сарадња у региону је изузетно значајна. Европска унија, како је Габријел рекао, жели трајно да допринесе благостању и миру на континенту и "да људи више никада не налазе смисао у сукобу са суседима, већ у сарадњи". Оцени је и да где ЕУ није присутна нема довољно подстицаја за мир и да стога европске интеграције немају алтернативу.
Прочитајте још: Руске новине: Војна неутралност Србије је чудна
Храброст за непопуларне потезе Председник Одбора немачке привреде за Исток Екхард Кордес похвалио је Владу Србије због храбрости да предузме непопуларне кораке, у виду смањења пензија и плата у јавном сектору и нагласио да консолидација буџета представља важан сигнал за инвеститоре. Кордес је указао и на значај примене закона и оценио да је потребна огромна снага да се жеље државног врха пренесу на ниже нивое који треба да их спроведу у дело. Председник Немачко-српског привредног удружења Роналд Зелигер рекао је да је Србија за немачке инвеститоре трећа најатрактивнија земља у источној и централној Европи, после Пољске и Естоније, чланица Европске уније. Немачка предузећа су, како је рекао, веома задовољна добро образованом и мотивисаном радном снагом, али један од највећих проблема с којима се суочавају у Србији јесте гломазна и недовољно ефикасна јавна управа.
Србија неће бити препуштена самој себи Габријел је, на српско-немачком Пословном савету, истакао да је, упркос кратком року у којем је организована посета Београду, велики број нових потенцијалних инвеститора из Немачке показао велику заинтересованост за Србију. Толико интересовање, према његовим речима, показује да Србија има добар економски углед, што, "упркос тешкоћама, охрабрује". Поменувши да су немачка средња предузећа главни инвеститори у Србији, Габријел је објаснио да она већ деценијама представљају окосницу развоја Немачке. "Искуство с немачким средњим предузећима показују да где она оду ту и остану", рекао је Габријел, који је и министар привреде. Он је поновио да Берлин подржава Србију на њеном европском путу и нагласио да је Србији и западном Балкану потребна Европска унија, али да су Србија и западни Балкан једнако потребни Унији. "Србија је посебно значајна, јер је највећа и не сме да буде препуштена самој себи", рекао је Габријел. Према његовим речима, сарадња у региону је изузетно значајна. Европска унија, како је Габријел рекао, жели трајно да допринесе благостању и миру на континенту и "да људи више никада не налазе смисао у сукобу са суседима, већ у сарадњи". Извор: Вечерње Новости