БЕОГРАД- У центру Београда одржана су два скупа поводом годишњице почетка сукоба у Вуковару.
Невладина организација "Жене у црном" обележила је годишњицу злочина почињених у Вуковару скупом у центру Београда на коме су окупљени затражили откривање имена наредбодаваца тих злочина и откривање података о несталим лицима. Председница "Жена у црном" Сташа Зајевић казала је да злочини почињени у Вуковару "не смеју бити заборављени". "Желимо да се обратимо жртвама стравичних злочина у Вуковару, породицама које су преживеле и које траже нестале од којих се многи налазе у Србији. Ми тражимо да се на местима конц-логора у Стајићеву и Бегејцима у Војводини подигне спомен плоча жртвама, што је минимум људскости и уважавања међусуседских односа", казала је Зајевић. Она је затражила и отварање архива Војске Србије у којима се, према њеним речима, налазе подаци о несталим особама и масовним гробницама распоређеним широм Србије. Двадесетак чланова "Жена у црном" носило је транспаренте на којима је писало "Мир и правда", "Никад нећемо заборавити вуковарске жртве". У исто време, у Кнез Михаиловој улици скуп су одржали и чланови "Српског сабора Заветници" који су носили транспарент на коме је писало "Вуковар никад неће бити латинични Вуковар". Представница тог покрета Милица Ђурђевић изјавила је да се "Жене у црном директно ругају свим српским жртвама и прогнаним Србима". "Невладине организације попут 'Жена у црном' спроводе антисрпску пропаганду и доприносе даљем распарчавању Србије. Ми се залажемо да се у Србији донесе закон који ће такве организације третирати као стране агенте", рекла је Ђурђевић.
Прочитајте још:Вучић: Сарађујемо са Хагом и између нас нема отворених питањаШешељ честитао годишњицу „ослобађања Вуковара од усташке паравојске“
Она је додала да се у Вуковару "и данас скидају ћириличне табле, спроводи геноцид и угрожава опстанак преосталих Срба". Оба скупа у центру Београда протекла су без инцидената и уз јако присуство полиције. Борбе за Вуковар трајале су 86 дана, а у њима је, како се процењује, погинуло између 3.000 и 5.000 људи, углавном цивила. У сукобима је разрушено 90 одсто града. У опсади Вуковара 1991. године, учествовало је око 30.000 војника ЈНА и велики број припадника територијане одбране док су хрватске снаге, према проценама, најпре бројале 1.800 људи, али су временом битно нарасле. Извор: Б92