Путин: Дошло је време да се отарасимо зависности од долара
Обрачуни у националним валутама су перспективни правац наше сарадње. Он ће омогућити ширење билатералне трговине и пружити битан утицај на светска тржишта – и финансијска, и енергетска. Данас разматрамо варијанту улажења кинеских партнера у једну од крупних екстрактивних руских компанија.
Реч је о преузимању од стране Кинеске националне нафтогасне корпорације 10% удела у Ванкорском налазишту. Тај нафтогасни кластер на северу Сибира обухвата 4 крупна налазишта, чије се укупне залихе процењују од 500 млн тона нафте и гасног кондензата, а поред тога и 182 млрд кубика гаса. Планира се годишње вађење од 50 млн тона до 2020. године. Према проценама стручњака Кинеске националне нафтогасне корпорације, 10% Ванкора ће коштати отприлике 1,5 млрд долара, изгледа да ће се то платити у јуанима.
Према процени Путина, прелаз Русије и Кине на опширне обрачуне у националним валутама објективно ће водити смањењу утицаја америчког долара, што није лоше за светску економију, уверен је потпредседник Руског савеза индустријалаца и предузиматеља Александар Муричев.
Прочитајте још:Запад у паници: Русија би могла да лансира ловца на сателите!
Дошло је време да се постепено отарасимо зависности од долара, те пређемо на обрачуне у националним валутама, нарочито у светлу потписаних с Кином уговора у вредности више стотина млрд долара. Дистанцирајући се од долара, дајемо неки знак светском финансијском тржишту да су наше валуте спремне да пруже долару достојну конкуренцију.
Према мишљењу шефа ВТБ Андреја Костина, ради закључивања погодаба у националним валутама Русија и Кина имају све основе, те су већ блиси прелазу на такав систем. У вези са тиме подсећамо да се већ у току неколико година на Московској и Шангајској берзама одржавају трговине у пару рубља-јуан. Експерти прогнозирају даљи раст обима трговине у кинеским јуанима на ММВБ све до 1,3-2 млрд јуана у току наредних 6 месеци.
Извор: Глас РусијеБонус видео
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
Донације можете уплатити путем следећих линкова:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Колумне
Слободан Рељић: Како се добија рат против друштвених мрежа
Истраживања показују да малолетници који проводе више од три сата дневно на друштвеним мре...
СИРИЈА ПОСЛЕ АСАДА: Нова нада или ирачки и либијски сценарио!?
Зашто нови шеф Сирије Мухамед ал-Голани и његов тим игноришу израелску агресију?
Вероватно само лењи себи нису поставили питање: зашто нови шеф Сирије Мухамед ал-Голани и ...
Слободан Антонић: Да нас ситно не самељу
Блокадери, онда и данас, у персоналном смислу нису исти, али у структуралном јесу. Већина ...