БЕОГРАД - Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт и шефица преговарачког тима Тања Мишчевић позвали су данас младе да буду активнији у процесу приступања, како би, кад земља уђе у ЕУ, помогли у креирању политика и решавању крупних питања и доказали да је Србији место у европској породици.
"Посао радимо због вас, почињемо га сада, али ћете га ви завршити јер се прича не завршава моментом уласка у ЕУ. Тек тад почиње журка, прави разлог зашто желимо да будемо део уније", рекла је Мишчевић на трибини "Млади и европске интеграције". Она је навела да Србија јесте део европске породице, али да још није део структуре функционисања унутар ЕУ. "То морамо завршити да бисте ви доказали да Србија заслужује да буде део ЕУ, да може помоћи у креирању и развоју политика, решавању крупних питања и да можда јесте мала, али значајна у европској архитектури", рекла је Мишчевић. Она је навела да су вредности и одговорност кључна ствар у приближавању Србије ЕУ, али и истакла да вредности које обично називамо "европским" - мир, стабилност, демократија, владавина права, конкуренција, солидарност, заправо припадају и нама. "Изгубили смо контакт, везу и разумевање с тим вредностима и време је да им се вратимо", рекла је Мишчевић. Бенедикт је истакао да млади треба да искористе могућности да путују, студирају у иностранству, стичу нова знања и пријатеље. "Укључите се и у политику, тражите информације, постаните активни, искористите све могућности, а ми смо спремни да вам помогемо", рекао је Бенедикт. Наводећи да је идеја ЕУ да се моћ и политика замене владавином права, Бенедикт је подвукао да је један од најважнијих резултата то што у последњих 50 година није било насилног конфликта унутар заједнице. "То је оно што је заиста важно, поготово ако видимо шта се дешава око ЕУ, у арапским земљама, у Украјини. Тад разумемо колико је важно што се конфликти у ЕУ не решавају насљем, већ законом, институцијама", рекао је Бенедикт. Секретар за омладину Ненад Боровчанин рекао је да се Србија може поносити резултатима на пољу омладинске политике и додао да је у претходном периоду успешно коришћен програм ЕУ "Млади у акцији". Према његовим речима, у периоду од 2007. до 2013. године Србија била препозната као земља с највећим бројем поднетих и одборених пројекта - око 320, у укупној вредности од око 5,5 милиона евра.
Прочитајте још:Сарајево: Навијачи позвали на убиство Шешеља, треба га заклати!(ИНТЕРВЈУ) Проф. др Мила Алечковић: Не може без Шешеља!
Он је навео да ће се тај тренд наставити и уз нови програм ЕУ - Ерасмус плус, који по први пут, између осталог, уводи и област спорта. Подсетивши да се Поглавље 26, које се тиче образовања и културе, не може затворити до формирања адекватног тела за споровођене Ерасмус плус програма, Боровчанин је навео да ће то бити један од највећих изазова који у оквиру тог поглавља чека Србију. "Пред нама су године тешког рада, али смо уверени да уз енергију свих нас можемо добити структуру којом ћемо се поносити у Европи", рекао је Боровчанин. Инфо дан су организовали Министарство омладине и спорта у сарадњи са Преговарацким тимом за водење преговора о приступању ЕУ, с циљем да се млади упознају с процесом европских интеграција, обавезама Србије у процесу придруживања, али и о предностима које це имати грађани, као и сами млади од чланства у ЕУ. Извор: Танјуг