Најновије

Хрватски парламент се усагласио око деклереације против Шешеља

ЗАГРЕБ - Посланичке групе хрватског Сабора усагласиле су текст декларације којом осуђују пуштање из хашког притвора Војислава Шешеља и траже повлачење такве одлуке.
проф. др Војислав Шешељ - председник Српске радикалне странке (Фото: ЈуТјуб)

проф. др Војислав Шешељ - председник Српске радикалне странке (Фото: ЈуТјуб)

Декларација у вези с одлуком Међународног кривичног суда за бившу Југославију о привременом пуштању оптуженика Војислава Шешеља на слободу, како се зове службено тај документ, осуђује ту одлуку и тражи од суда да је повуче. Независна посланица, раније ХДЗ премијерка, Јадранка Косор, рекла је да је декларација "јако избалансирана", да се не бави посебно Србијом, него упозорава шта се догодило. "Упозоравамо да Шешељ и даље заговара и шири мржњу, да удара у темеље владавине права, заговара Велику Србију с територијалним претензијама на Хрватску, а то не можемо дозволити", истиче Јадранка Косор, а преноси хрватска агенција Хина. Али, додала је, "врло јасно и прецизно говоримо каква је ситуација у Србији, да се они морају оградити од свега тога". Како је казала, кад се поправе техничке појединости, декларација ће бити упућена председнику Сабора Јосипу Леки и биће затражено да је уврсти у дневни ред, али не може да предвиди хоће ли Сабор декларацију донети пре четвртка, када на исту тему, на иницијативу хрватских европарламентараца, расправља Европски парламент. Иначе, у радној верзији резолуције предложене ЕП, у који је Танјуг имао увид, пише да Европски парламент оштро осуђује говор мржње Војислава Шешеља и позивају се власти Србије да се одлучно ограде од његових изјава. "ЕП најоштрије осуђује говор мржње Војислава Шешеља и увреде жртава рата на подруцју бивше Југославије, укључујући и његову срамотну изјава на дан сећања за жртве Вуковара", пише у радној верзији документа,о којем ЕП треба да расправља и гласа у четвртак, 27. новембра. Иначе, протеклих дана су и у хрватском Сабору, а и из самог државног врха Хрватске, поводом случаја Шешељ, упозоравали Србију да,као кандидат за чланство у ЕУ, "мора поштовати демократске стандарде и владавину права као и други". Непосредан повод за подизање тензија у Хрватској све до саборске расправе био је хрватски празник, Дан сећања на жртве Вуковара, када је Шешељ честитао "српским четницима ослобођење Вуковара".
Прочитајте још:Сарајево: Навијачи позвали на убиство Шешеља, треба га заклати!(ИНТЕРВЈУ) Проф. др Мила Алечковић: Не може без Шешеља!
А поводом негативне еуфорије,настале у Хрватској поводом пуштања Шешеља из притвора, и прозивања Србије због његове реторике, реаговао је недавно и српски министар спољних послова Ивица Дачић који је оценио да је лидер радикала "топ тема" у Хрватској из тамошњих унутрашњеполитичких разлога и предизборне (председничке) кампање, а да тој земљи недостаје храброст за решавање питања из прошлости. Реч је о класичној замени теза и покушају Хрватске да Србију увуче у нешто што са њом нема никакве везе, рекао је Дачић и додао да је понашање хрватске власти, која тражи да се Влада Србије огради од изјава лидера радикала, класично лицемерје и замена теза. "Кад Хрватска буде могла да без великих снага полиције сачува 10 ћириличних табли онда може да држи лекције Србији", подсетио је Дачић на константно уништавање двојезичних табли у Хрватској,у срединама са српским становништвом. Хрватска, додао је, треба да има много више храбрости за решавање питања из прошлости - тражењу несталих особа, али и остваривању права Срба који су тамо некада живели, а ту је и питање граничне линије. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА