БЕОГРАД - Министарство унутрашњих послова данас је представило предлоге измена Закона о саобраћају усмерене ка већој безбедности на друмовима којима је предвиђено, у одређеним драстичним случјевима кршења закона и трајно одузимање возила.
Предложене измене тог закона, које ће се ускоро наћи у парламенту, представио је министар унутрашњуих послова Небојша Стефановић, нагласивши да је њихов цилљ спасавање живота свих учесника у саобраћају. Стефановић је истакао и да се предложеним изменама пооштрава казнене политика, истакавши да ће се истовремено појачано радити на превенцији и едукацији. Он је навео и да је заштитна мера одузимања возила планирана када се ради о посебним облицима насилничке вожње, када се рецимо вози без возачке дозволе или у алкохолисаном стању већем од два милиграма по милилитру. Према његовим речима, то возило се рачуна као оруђе или "као опасно средство које угрозило не само тог које је возио већ и друге учеснике у саобраћају" и то је једна од заштититх мера. "Знате, ако неко седне мртав пијан у возило без возачке дозволе не треба сутра да се буни ако му држава одузме возило... То возило је постало оруђе исто као пиштољ... Тај човек је тиме што је урадио угрозио безбедност и буквално покушао да убије неке људе", рекао је он. Стефановић је додао и да када се под дејством алхохола седне за волан "онда се дешава да се прође кроз црвено светло, да возе 200 на сат кроз град, да падну у реку са човеком у гепеку... и то су страшне ствари". Он је, подсетивши да је један од примарних циљева МУП повећање безбедности у саобраћају, додао и да је на том плану доста урађено али да ће се и даље радити на драстичним променама. "Број страдалих лица ове у односу на 2013. смањен је за 100 што је озбиљан резултат али нисмо задовљни тиме ...и даље радимо на драстичним променама које треба да доведу да Србија у том смислу достигне стандарде развијених европских држава", рекао је Стефановић. Према његовим речима, зато је пре два месеца формирана радна група чији је циљ био да се измени и допуни Закон о безбедности саобраћаја у циљу смањење броја саобраћјних незгода и погинули и повређених на друмовима. Стефановић је новинарима представио предложене мере од којих се неке тичу и на повећању безбедност деце у возилима. "Предложено је да се помери граница коришћења дечјих седишта до 12 година или коришћање безбедносних подметача уколико дете није достигло висину од 35 центиметара", рекао је он додавши да је тај предлог у складу са европском праксом. Према његовим речима, одредбе за насилничку вожњу су знатно строжије и односе се и на насељена места и и на друмове ван насељених подручја као и за вожњу под дејством алхохола. "Пробна возачка дозвола ће се издавати на рок од две године лицама које први пут полажу возачки испит за путничка возила и моторцикле а изузетно ако то ураде пре навршене 19 године живота пробна дозвола важиће до 21 године живота", рекао је он.
Прочитајте још:Преминуо легендарни ватерполо стручњак Ненад Манојловић
Према његовим речима, предложено је и да се продужи време у коме се не може управљати возилом на основу пробне возачке дозволе током ноћи на период од 23 до 6 сати ујутро. Стефановић је навео и да је предлогом мера обухваћена и област техничких прегледа возила, објаснивши да је у тој области планирано и увођење информациног система. Стефановић је нагласио и да ће полција истовремено учинити све што може на превенцији али и модернизацији саобраћајне полиције. "Желимо да покажемо да није само репресија ствар коју ћемо примењивати ...појачаћемо контролу на путевима и наставићемо да модернизујемо саобраћајну полицију", рекао је Стефановић. Извор: Танјуг