Најновије

Институт у Љубљани: Велика Албанија је српски производ

Међународни Институт за блискоисточне и балканске студије у Љубљани објавио је извештај “Велика Албанија против Велике Србије“ пред долазак албанског премијера у Београд, уз оцену да је убијени премијер Зоран Ђинђић могао да успостави квалитетне односе са Албанијом, као и са Албанцима на Косову.
Хоће "велику Албанију" (Фото: википедија)

Хоће "велику Албанију" (Фото: википедија)

Извештај Института из Љубљане почиње оценом да је до развоја дипломатских односа дошло после доласка на власт Едија Раме са једне и Александра Вучића са друге стране, уз оцену да Сали Бериша и Борис Тадић нису били у стању да то учине јер су се плашили “својих Албанаца“, односно “својих Срба“. Као тачка која је у посљедњих неколико година представљала отклон ка националистичкој политици наводи се кампања Салија Берише, који је 2012. године, у жељи да остане на власти, позвао своје присталице на глорификовање идеје “Велике Албаније“, преноси Б92. То је, како се истиче, представљало окидач за жестоке реакције у региону, нарочито у државама у којима живе и Албанци, а после свега је уследило упозорење Вашингтона да се државе усредсреде на евроатланстке интеграције, а не на међусобне сукобе. У осврту на недавни инцидент са дроном на фудбалској утакмици две репрезентације, наводи се да је након тога услиједила ескалација заговорника пројекта “Велике Србије“, који су уз забринутост истицали да идеја “Велике Албаније“ за њих значи ноћну мору.
Прочитајте још: (ВИДЕО) УЖАС: Ево шта ИСИС ради са отетим женама
Враћајући се у мало даљу, али опет блиску прошлост, аутори извештаја наводе да су премијери Албаније и Србије на та места дошли веома убедљиво и то са мање од годину дана разлике, што је код Сједињених Америчких Држава, Европске уније, а поготово Немачке наишло на изузетно добар пријем. Ипак, као негативна страна промена власти у две земље наводи се и то што су партије које су чиниле бивше режиме остале у новим, а ту се апострофира партија ЛСИ из Албаније, чији челници су били укључени у корупционашке афере. Такође, као корак назад у развијању односа Албаније и Србије наводи се негодовање премијера Србије Александра Вучића на одлуку немачке канцеларке Ангеле Меркел да албански премијер Еди Рама говори као представник земаља Западног Балкана на последњем сусрету са медијима после конференције земаља региона. Кључни став у извјештају, налази се тек у трећем поглављу, где се као истинита проглашава тврдња Едија Раме да је идеја о Великој Албанији српски производ, који се користи као параван за успостављање идеје о Великој Србији, уз наводе да званична Тирана никада није размишљала о Великој Албанији као идеји водиљи. Као одбрана оваквог става наводе се ратови на просторима бивше СФРЈ, где се истиче да Албанија, насупрот Србије, никада није улазила у ратове са жељом да врати границе на стање пре 1913. године. У извештају се потом помиње Слободан Милошевић и његова наводна намера да се створи Велика Србија, ратовањем са Словенијом, Хрватском, Босном и Херцеговином и Косовом, а као грана у којој Србија и Албанија сасвим добро сарађују наводи се енергетика и истиче да је српска компанија ЕФТ највећи добављач електричне енергије у Албанији, уз напомену да Албанци “радо прихватају српску струју истовремено негодујући због идеје Велике Србије“. Извор: цдм.ме

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА