Најновије

Да ли и колико су мобилни штетни?

БЕОГРАД - Колико су мобилни телефони штетни по оне који их користе није познато ни четири деценије од њихове појаве. Произвођачи тврде да је свака генерација уређаја безбеднија, а стручњаци упозоравају да се користи све више уређаја, па се тако повећава време излагања штетним ефектима.

Мобилни (Фото: quidco.com)

Мобилни (Фото: quidco.com)

Сваким даном имамо све више бежичних система око нас. У свету је више од шест милијарди корисника мобилних телефона, све је више таблета, телевизора. Од ове године, масовно је почела примена рачунара без жице. Када погледате сваки уређај понаособ, они су данас у стандардима и сви су кад их измерите испод лимита, међутим оно што представља потенцијалну опасност и изазива забринутост то је шта ће бити сутра када број уређаја почне да расте и ниво електромагнетне емисије, да ли ће они у збиру да прелазе дозвољени ниво електричног поља", каже професор Александар Нешковић са ЕТФ-а. Тек се истражује на који начин кумулативни ефекти делују на здравље људи. Стручњаци упозоравају да све бежичне апарате треба држати даље од мале деце. - Битно је да се мобилни до друге или треће године на даје детету. Наравно кад порасте и пође у школу онда је потребно да имате комуникацију с њим, али дотле је све већ формирано, упозорава Ирини Рељин, помоћник министра трговине, туризма и телекомуникација. - Оно што је можда мање познато је да су телефони који се користе у домовима а служе као бежични апарати са могућношћу преноса са локације на локацију, због фреквенција на којима раде имају некад и штетније зрачење, каже проф.др Александар Сугарис са Високе школе за информационе и комуникационе технологије.
Прочитајте још:

У Војводини забележена 24 нова случаја сиде!

Одржавање трудноће у Србији немогуће!

Мобилни апарати више зраче ако су удаљенији од базне станице. - Постављање више базних станица је добар начин да се обезбеди бољи квалитет услуга и смањи изложеност јер ако сте ближе базним станицама мобилни телефон мора да врши мању емисију да би се конектовао, каже професор Жо Вијар, "Лекснет" из Француске. Заблуда је, тврде упућени, и да уместо мобилног телефона треба користити слушалицу са жицом, јер су истраживања показала је управо она проводник електромагнетне емисије. - Кад ставите слушалицу ви добијете ситуацију као да једну иглицу убацујете директно у мозак а од увета до мозга нема никаквих кошчица, никакве заштите, додаје Вијар. Препорука је и да се не користе мобилни апарати у лифту или тунелима, односно тамо где је мањи домет. Извор: РТС

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА