Адриан Битрај је обожавао да се клади. И то посебно на фудбалске мечеве. Тако био он, барем једном месечно, сачекао да његове колеге напусте просторију а онда би узео скоро 18.000 долара.
Адриан Битрај признао је да је током 4 године оштетио Централну банку Албаније за 6,5 милиона долара. Трагове је прикривао тако што је празне сефове пунио књигама и лоптицама од канапа. Овај случај довео је не само до хапшења Битраја већ и до привођења 18 запослених као и до урушавања репутације Централне банке која се некад хвалила својим професионализмом. И све се дешавало због клађења које је довело до огромних губитака, а све је кулминирало лошим опкладама током Светског првенства у фудбалу у Бразилу.
Клађење Све је почело у мају 2010. године када је Битрај, који је у то време био шеф одељења за промет готовине у Централној банци,када је отворио своје кутије са новцем у једној згради која се налазила на периферији Тиране. Битрај (45) је обожавао да се клади. И то посебно на фудбалске мечеве. Тако био он, барем једном месечно, сачекао да његове колеге напусте просторију а онда би узео скоро 18.000 долара. Он је празне кутије, у којима је некада био новац, пажљиво пунио књигама и лоптицама од канапа како би надоместио тежину новца. Сва три кључа, која су била потребна за улазак у трезор била су у његовом приватном сефу. Иначе, у сведочењу у полицији, остали запослени су потврдили да нису имали никакве инструкције где и како да одлажу те ључеве. Битрај је рекао да су ревизори проверавали само 2 одсто сефова у трезору. Некадашњи управник Ардиан Фулани, који је иначе отпуштен, је с друге стране тврдио да су ревозори проверавали 5 одсто сефова. Тиме је хтео да каже како су провере и контроле у Централној банци Албаније на нивоу осталих централних банака у Европи. Сведоци су тврдили да су у седмочланом ревизорском тиму били и један електричар и један водоинсталатер. Битрај је такође сведочио да су безбедносне камере биле намештене тако да им у фокусу нису биле кутије са новцем већ на канцеларију и собу у којој се налази кеш. Он би наиме новац стављао у црну кесу и одлагао је у свој приватни сеф. Пре него што би отишао са посла отишао би до купатила и новац ставио око појаса. Нећак би га потом одвео кући. "Банка нема систем који би детектовао ако неко покуша да новчанице изнесе напоље, а поједине камере су постављене тако да се не може баш све видети", рекао је један од истражитеља.
Пенали Све је достигло врхунац током Светског првенства у фудбалу у Бразилу током јуна и јула. У једном дану је "подигао" скоро 90.000 долара. Медији су известили да се кладио на неколико десетина мечева. На само једном мечу је изгубио 180.000 долара. Тада се кладио да ће Бразил у регуларном делу утакмице победити Чиле. Бразил јесте тријумфовао али тек после пенала.
Прочитајте још:Путин: Сарадња Русије и Кине је кључна за мир у светуИталијани, Пољаци и Финци поручили: Европа се брани на мосту у Косовској Митровици!
Његова супруга је посведочила да је Битрај патио од високог крвног притиска. Истражитељи су потврдили да се Битрај није редовно хранио, имао је проблем са несаницом а престао је и да се купа. "Није ми јасно, зашто није напустио земљу?", упитао се један од учесника у истрази. Битрајево сведочење довело је до хапшења 18 запослених Централне банкем углавном због немара. Шеф Централне банке је у кућном притвору и чека на суђење због злоупотребе положаја. Бтрају би требало суђење да почне у наредним недељама, а пресуда се очекује почетком следеће године. Прети му 20 година у затвору. Извор: Бизнисинсајдер