ПИРOT - Jевреjско обредно купатило у Пироту, коjе према проценама потиче из 19. века, могло би ускоро да буде стављено под заштиту државе као jедно од ретких тог типа на Балкану.
Kупатило jе ушло у режим претходне заштите надлежног Завода за заштиту споменика културе из Ниша, чиме ће се омогућити даље истраживање и заштита тог обjекта, рекла jе Танјугу директорка Завода за заштиту споменика културе из Ниша, коjи jе надлежан и за општину Пирот, Eлена Васић Петровић. Jевреjско обредно купатило у Пироту сведок jе постоjања некадашње jевреjске махале у Пироту. Сви пиротски Jевреjи, тачниjе 178 људи, током бугарске фашистичке окупациjе Пирота за време Другог светског рата, похапшени су од стране окупатора да би након тога у ноћи између 12. и 13. марта 1943. године вагонима били транспортовани наjпре у Бугарску, а затим и у концентрациони логор Tреблинка. Данас осим jевреjског обредног купатила, jедна од улица у строгом центру града носи назив Jевреjска, а пре неколико година изграђен jе и споменик у облику Давидове звезде у тоj улици где jе некада у хармониjи живела jевреjска заjедница у Пироту. По речима Васић Петровић, реч jе о jедном од ретких обjеката овакве врсте на Балкану. "Што се тиче Завода за заштиту споменика културе, ми смо на његов значаj указали jош пре неколико година када смо дошли у посед цртежа коjи су направљени пре тридесетак или четрдесет година. Tада смо изашли и први пут на терен како би лоцирали обjекат, али jе тада због броjних обjеката коjи су га окруживали, и гаража коjе су биле испред њега било jако тешко стићи и видети о чему се ради", навела jе она. По типу архитектуре, како jе додала, и по ситним детаљима у ентериjеру и предању коjе постоjи, ми смо схватили да оваj обjекат заслужуjе пажњу. "После тога, Mузеj Понишавља и општина Пирот предузели су кораке да се наjпре наткриjе обjекат како би се заштитио од пропадања, а ове године су уклоњени и обjекти коjи су га заклањали и на нама jе сада да урадимо проjекат за његову конзервациjу и можда за нека додатна истраживања пошто се показало да jе обjекат већи него што смо га у првоj фази могли сагледати и видети", каже Васић Петровић. По њеним речима, иако се претпоставља да обjекат потиче из 19. века, постоjи могућност да jе он jош стариjи.
Прочитајте још:СНАЈПЕРИСТА МЕКОГ СРЦА: Показао зашто су Срби у Новорусији!Ево како је Србима подметнута латиница!
"За сада jе простор рашчишћен тако да ниjе могуће дати прецизно време изградње. Mогла би да буде претпоставка да jе настало у 19. веку. По историjским подацима коjе имамо по коjима jе овде била jевреjска махала много пре тога, може бити да jе обjекат и стариjи. Предстоjи нам истраживања и радови на очувању самог обjекта и архитектуре. Oбjекат jе стављен у режим претходне заштите како би се омогућило финансирање неопходних радова од стране Републике и Mинистарства културе", каже за Танјуг директорка Васић Петровић. Извор: Танјуг