Најновије

Буџет предвиђа 27.000 људи мање у jавном сектор

БEOГРAД - Председник фискалног савета Павле Петровић изjавио jе данас да се у буџету за следећу годину види да jе план да се у 2015. броj запослених у jавном сектору смањи за око пет одсто, што jе око 27.000 запослених.
Фото: Јутјуб принтскрин

Фото: Јутјуб принтскрин

Oн jе на седници Oдбора за финансиjе рекао да Влада jош ниjе припремила прецизне планове за отпуштања и да се у том сегменту наилази на прве ризике jер се за сада не види jасан план како ће то смањење да се оствари. „Oно на шта се рачуна jе природни одлив, тj одлазак у пензиjу и ред величина тог природног одлива до сада jе био од 15.-20.000 људи“, истакао jе он и додао да то не значи да ће аутоматски за толико и да се смањи броj запослених jер увек мора да постоjи одређени броj замена за оне коjи оду у пензиjу. Петровић jе прецизирао да до овог смањења коjи jе Влада предвидела неће доћи у 2015.години jер jе то процес коjи траjе. Oн jе оценио да буџет за 2015.годину предвиђа значаjна структурна прилагођавања коjа подразумеваjу траjно смањење трошкова реда величине између 600-650 милиона евра, што jе оценио као наjвећи значаj за буџет. Tо траjно смањење трошкова се, према његовим речима, неће у потпуности остварити у 2015. години, али jе реално очекивати да се то догоди у 2016.години и након тога. Наjважниjа мера за структурно смањење дефицита у следећоj години су смањења плата и пензиjа на коjима ће се уштедети 400 милиона евра, а остале мере коjе доприносе овом структурном смањењу дефицита од 600-650 милиона евра су, како jе навео, смањивање броjа запослених у jавном сектору, али и регулисање рада jавних предузећа. Kао што jе изразио боjазан колико ће ефикасно бити спроведено смањење запослених у jавном сектору, Петровић jе навео да други ризик представља реализациjа реформи у jавним предузећима. „Да би се оствариле добре траjне уштеде неопходно jе да се jавна предузећа ставе под контролу и добро jе што буџет предвиђа да неће бити додатних гаранциjа, што значи покривање губитака за Србиjагас, EПС, а говори се и о решењу за Железару“, истакао jе Петровић. Све то, како jе навео, за сада постоjи као план, али не постоjи ниjедна jасна назнака да ће се то и десити“, истакао jе он. Oн jе похвалио то што jе унапређена транспарентност буџета и што су гаранциjе jавним предузећима сада буџетиране изнад црте, што значи да jе дефицит исказан реално. Kао велики минус, Петровић jе оценио то што Влада jош ниjе направила фискалну стратегиjу, дакле средњорочни план фискалне консолидациjе, а коjа по закону иде испред доношења буџета. "Tо jе и суштински разлог jер да би правили буџет морате да имате трогодишњи план“, рекао jе он. Петровић jе истакао и да се према прелиминарним показатељима може уочити да се стабилизациjа jавног дуга у односу на БДП неће десити 2017.године, већ тек 2018.године. Предвиђено трогодишње смањење буџетског дефицита ниjе довољно за стабилизациjу и смањење jавног дуга до 2017.године - неопходно jе амбициозниjе смањење дефицита или продужетак консолидациjе“, истиче се у Извештаjу фискалног савета. У извештаjу се наводи да оваj буџет не предвиђа суштински заокрет у политици субвенциjа, осим смањења подстицаjа у пољопривреди.
Прочитајте још:Србија никада неће увести санкције Русији, чак ни када уђе у ЕУВучић: Брисел више не молимо!ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ ПОЧЕО 08.08.08: Нико није приметио, очекивали смо потпуно другачији сценарио!
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА